اختلالات افسردگیروانشناسیپرسشنامه‌ها

تست افسردگی بک

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

تست افسردگی بک چیست؟

تست افسردگی بک (BDI) یک پرسش‌نامه خودگزارش دهی است که برای اندازه‌گیری شدت افسردگی استفاده می‌شود.

تست BDI توسط روانپزشکی به نام دکتر آرون تمکین بک، ایجاد شد و در سال ۱۹۶۱ منتشر شد. این تست شامل ۲۱ مورد است که هر کدام با یکی از علائم افسردگی مطابقت دارد.

تاریخچه تست افسردگی بک

BDI اولین بار در سال ۱۹۶۱ توسط دکتر آرون تمکین بک، روانپزشکی که به عنوان پدر شناخت درمانی در نظر گرفته می‌شود، منتشر شد. این تست برای اندازه‌گیری شدت افسردگی و همچنین به عنوان ابزاری برای غربالگری افسردگی طراحی شده است.

نسخه اصلی تست شامل ۲۱ مورد بود که هر کدام با یکی از علائم افسردگی مطابقت داشت. دکتر بک و همکارانش متوجه شدند که این تست پایایی و روایی خوبی دارد. BDI به‌طور گسترده در مطالعات تحقیقاتی و عملکرد بالینی استفاده شده است.

این تست در سال ۱۹۹۶ مورد بازنگری قرار گرفت تا شامل موارد اضافی و بیانگر تغییرات در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) باشد. BDI اصلاح شده، معروف به BDI-II، پرکاربردترین نسخه این پرسش‌نامه است.

تست افسردگی بکچگونه از تست افسردگی بک استفاده می‌شود؟

این تست برای اندازه‌گیری شدت افسردگی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای غربالگری افسردگی و نظارت بر روند درمان نیز استفاده کرد.

BDI یک آزمایش تشخیصی نیست، اما می‌تواند به ارائه دهندگان خدمات درمانی در تشخیص کمک کند. در تست BDI-II، نمره ۱۰ تا ۱۸ نشان دهنده افسردگی خفیف و نمره ۳۰ یا بالاتر نشان دهنده افسردگی شدید است.

این تست همچنین می‌تواند برای نظارت بر روند درمان استفاده شود. کاهش نمرات در طول زمان نشان می‌دهد که علائم فرد رو به بهبود است.

تفسیر تست افسردگی بک

مهم است به یاد داشته باشید که BDI یک معیار خودگزارش دهی است. این بدان معناست که تست به درک فرد از علائم خود بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است سطح پریشانی خود را دست کم بگیرند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم خود را اغراق کنند.

اگر شما در مورد سطح افسردگی‌ خود نگران هستید، این مهم است که علائم‌تان را با یک متخصص سلامت روان در میان بگذارید.

موارد موجود در تست افسردگی بک

تست BDI-II شامل ۲۱ مورد است که هر کدام به یکی از علائم افسردگی مربوط می‌شود.

این موارد به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

  • علائم جسمی (فیزیکی)
  • علائم روحی (عاطفی)
  • علائم شناختی
  • علائم رویشی (به تغییرات در الگوی خواب و اشتها اشاره دارد)

محدودیت‌های تست افسردگی BDI

محققان چندین محدودیت بالقوه استفاده از BDI در اندازه‌گیری افسردگی را شناسایی کرده‌اند.

در اینجا به برخی از محدودیت‌های تست افسردگی بک می‌پردازیم:

  • BDI یک معیار خودگزارش دهی است. این بدان معناست که تست به درک فرد از علائم خود بستگی دارد. همه افراد افسردگی را به یک شکل تجربه نمی‌کنند و برخی افراد ممکن است در گزارش دقیق علائم خود مشکل داشته باشند.
  • BDI فقط علائم افسردگی را ارزیابی می‌کند و سایر عوامل مهم، مانند سابقه خانوادگی یا استعداد ژنتیکی را ارزیابی نمی‌کند.
  • BDI یک اندازه‌گیری ثابت است. این بدان معنی است که تغییرات علائم در طول زمان را در نظر نمی‌گیرد.
  • BDI مختص هیچ فرهنگ خاصی نیست. پس احتمال دارد در اندازه‌گیری افسردگی افراد از فرهنگ‌های مختلف، به اندازه کافی دقیق نباشد.

اگر در مورد سطح افسردگی‌ خود نگران هستید، این مهم است که علائم‌تان را با یک متخصص سلامت روان در میان بگذارید.

BDI چقدر قابل اعتماد است؟

BDI پایایی و روایی خوبی دارد. پایایی آزمون مجدد تست BDI-II از ۰.۷۳ تا ۰.۹۲ متغیر است، به این معنی که نمرات در طول زمان ثابت هستند. سازگاری داخلی BDI-II ۰.۹ بود، به این معنی که موارد پرسش‌نامه به یکدیگر مرتبط هستند و سازه یکسانی را اندازه‌گیری می‌کنند.

BDI-II همچنین دارای روایی همگرا و روایی واگرای خوبی است. روایی همگرا به این معنی است که BDI-II با سایر معیارهای افسردگی، مانند PHQ-9، هماهنگی زیادی دارد. روایی واگرا به این معنی است که BDI-II با معیارهای سایر علائم روانپزشکی مانند اضطراب، هماهنگی زیادی ندارد.

BDI را از کجا تهیه کنیم؟

اگر به دنبال راهی سریع و آسان برای تهیه تست افسردگی بک هستید یا اگر پزشکی هستید که به دنبال ارائه آن به بیماران خود هستید، چند نسخه از این تست موجود است:

  • یکی از گزینه‌ها BDI-II است که تکمیل آن حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.
  • یکی دیگر از گزینه‌ها تست افسردگی بک – تشخیص سریع (BDI-FS) است. BDI-FS یک نسخه کوتاه شده از BDI-II است که می‌توان به آن در ۵ دقیقه یا کمتر پاسخ داد.

این مهم است که توجه داشته باشید که BDI رسمی دارای حق چاپ است و در وب‌سایت پیرسون (Pearson) موجود است. چندین تست غربالگری افسردگی دیگر وجود دارد که اختصاصی نیستند و برای استفاده در دسترس عموم هستند. اگر در مورد سطح افسردگی‌ خود نگران هستید، این مهم است که علائم‌تان را با یک متخصص سلامت روان در میان بگذارید.

مطلب پایانی

اگر نگران افسردگی خود و شدت آن هستید، حتماً سعی کنید مراجعه به متخصص سلامت روان را در نظر بگیرید. تست افسردگی بک می‌تواند ابزار مفیدی برای ارزیابی سطح پریشانی شما باشد، اما نباید به عنوان جایگزینی برای کمک حرفه‌ای استفاده شود. منابع زیادی برای کمک به شما وجود دارد.

اگر افکار خودکشی دارید، برای حمایت و کمک با یک مشاور آموزش دیده تماس بگیرید. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در معرض خطر فوری هستید، با شماره اورژانس تماس بگیرید.

برای انجام تست افسردگی بک به لینک زیر مراجعه کنید

تست های روانشناسی

 

منبع:

https://www.verywellmind.com/what-is-the-beck-depression-inventory-5294126

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا