فوبیا

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

امتیاز

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ چیست؟

فوبیا انواع مختلفی دارد. ترس از مرگ، احساسی طبیعی است اما تاناتوفوبیا حالتی شدیدتر می‌باشد.

تاناتوفوبیا ترس غیرمعمول یا غیرطبیعی است که شخص احساس مردن یا مرگ می‌کند که بر عملکرد طبیعی و سالم فردی که این ترس را دارد اثر می‌گذارد و ممکن است در نظر اطرافیان این حالت یک خطر یا تهدید واقعی تلقی شود.

اکثر مردم معمولا در مواجهه با واقعیت مرگ و میر انسان در وضعیت‌های مختلف مانند بیمارستان، خانه یا خوابگاه در طول فرایند مرگ و یا در مراسم تشییع جنازه، یادبود یا مراسم و خدمات تدفین یکی از عزیزانشان، به طور کلی از ناراحتی یا اضطراب برخوردارند. این احساس ناخوشایندی را به‌طور کلی نمی‌توان تاناتو فوبیا تلقی کرد (اگرچه این اصطلاح گاهی اوقات در این موارد به اشتباه اعمال می‌شود).

اصل واقعی تاناتوفوبیا بدین گونه است:

 • تمرکز درونی شخص به از دست دادن زندگیش و احساس مرگ می‌باشد. این حالت شامل نگرانی در مورد مرگ فرد دیگری نیست. برای مثال، فکر کردن و یا ترس داشتن از اینکه بیماری یا حادثه‌ای قرار است زندگی فردی را که دوست دارید یا از آن مراقبت می‌کنید مانند فرزند، همسر، والدین یا دوستتان را از آن بگیرد، تاناتوفوبیا به حساب نمی‌آید.
 • برروی وجود و هستی طبیعی شما به گونه‌ای اثر می‌گذارد. برای مثال، احساس ناراحتی و گنگ بودن در یک مراسم خاکسپاری یا کفن و دفن آن هم به دلیل اینکه شما مطمئن نیستید که بهترین چیز برای گفتن در آن لحظه چیست، احساسی کاملا طبیعی می‌باشد. از سوی دیگر، ممناعت کردن برای بیرون رفتن از خانه یا آپارتمان خود برای خرید مواد غذایی یا دریافت ایمیل، آن هم به این دلیل که می‌ترسید چیزی ممکن است شما را بکشد، می‌تواند یک وضعیت روانی را که نیاز به ارزیابی توسط یک متخصص بهداشت روان دارد، نشان دهد.

آیا تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ، حالتی طبیعی است؟

شستن دست‌ها به طور معمول برای جلوگیری از گسترش میکروب‌ها و یا مسواک زدن دندان‌ها به‌طور مرتب برای جلوگیری از ایجاد خرابی دندان و بیماری‌های لثه، پاسخ‌های طبیعی و سالم ما به نگرانی‌های واقعی (در مورد سلامت جسم‌مان) هستند. به همین ترتیب، برخی از حالات ترس از مرگ به طور کلی سودمند است. زیرا می‌تواند این انگیزه را ایجاد کند که از طریق ورزش‌منظم، رژیم‌متعادل، غلبه‌بر اعتیاد و غیره، سلامتتان را بهبود بخشید.

علاوه بر این، یک نگرانی سالم در مورد از دست دادن زندگیتان نیز می‌تواند به شما کمک کند تا خطراتی را قبل از انجام فعالیت جسمانی جدید یا قرار دادن خود در شرایط خطرناک به‌طور کامل در نظر بگیرید. اما دوباره این نوع پاسخ به یک ترس معمولی از مرگ به طور کلی به سطح تاناتوفوبیا نمی‌رسد.

علل:

همانطور که در بالا ذکر شد، ترس از دست دادن زندگی، هم طبیعی و هم سودمند است. اما معمولا به سطح تاناتوفوبیا نمی‌رسد، مگر اینکه ترس شما روی شیوه زندگیتان نیز تاثیر گذارد. یا پاسخ شما نسبت به اتفاقی و حتی خطر یا تهدیدی برای خویشاوندانتان غیرمعمول باشد.

به‌طورکلی هرگونه اضطراب و ترس شدید و غیرمنطقی در مورد یا وضعیتی‌که به‌سطح فوبیا می‌رسد، طبیعتاً مربوط به‌حوزه روانشناسی می‌شود. برای مثال، بسیاری از افراد دوست ندارند در خانه شان عنکبوت پیدا کنند. اما اگر ترس شما از این موجودات به حدی باشد که به محض دیدن خزنده‌ای روی دیوار خانه را ترک کنید و یا این ترس منجر به این شود که به جنگل‌ها، پارک‌ها و یا مناطق دیگری که عنکبوت در آنها وجود دارد نروید، این نوع ترس شما از عنکبوت به طور کلی آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوتیان) نیست.

در حالی که علل هرگونه ترس و وحشت پیچیدگی‌هایی دارد، تاناتوفوبیا (و یا به طور کل ترس ما نسبت به مرگ) می‌تواند به علت برخی و یا همه موارد ذیل که افراد معمولا در مورد مرگ خود احساس می‌کنند، به وجود آید:

 • ترس از مرگ ناگهانی و یا طولانی مدت.
 • ترس از مرگ دردناک وحشتناک.
 • ترس از ناشناخته‌ها یا «چه چیزی ماورای آن است؟»
 • ترس از سلامتی عزیزان/ بازماندگان در آینده.
 • ترس‌هایی که ریشه در تجربه‌های دردناک یا منفی گذشته دارند.

بازهم قابل ذکرست که، علت و شناسایی روانشناختی تاناتوفوبیا در هر شخص، بیش از حد پیچیده و منحصر به‌فرد است. اگر مشکوک به این فوبیای خاص هستید، باید به دنبال یک متخصص بهداشت روانی باشید.

نکروفوبیا در مقایسه با تاناتوفوبیا

نکروفوبیا (ترس از مرگ و اجساد) با تاناتوفوبیا متفاوت است. در حالی که هر دو اصطلاح اغلب گیج‌کننده هستند و یا به اشتباه اعمال می‌شوند تا به همان ترس اشاره کنند، نکروفوبیا اشاره به افرادی دارد که ترس شدید و اغلب غیرمنطقی به اجساد مرده و یا بقایای یک انسان یا حیوان و به‌طور معمول هر آنچه که به مرگ مربوط می‌شود، دارند. مانند تابوت، گورستان، غسال خانه، سنگ قبر و غیره.

منبع:

https://www.verywellmind.com/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام آقای دکتر
  من بعد از فوت پدر بزرگم دچار فوبیای مرگ شدم و احساس میکنم هر لحظه قراره بمیرم…
  سینه ام درد میگیره میلرزم و شدیدا میترسم به حدی که دلم نمیخواد از خونه برم بیرون
  همش احساس میکنم قراره سکته کنم همش تو گوگل دارم میزنم چرا فلان اتفاق می افتد علائم همه ی بیماری هارو میزنم ببینم دارم یا نه..
  من واقعا دارم روانی میشم لطفاً راهنمایی کنید منو.

  1. سلام. فوبیای مرگ شما ناشی از افکار و تصورات غلط درباره مرگ است که احتمالا این افکار از کودکی در ذهن شما جای گرفته است. مسلما درباره هر چیز دیگری نیز این افکار غلط را می داشتید از ان می ترسیدید. با یک روانشاس افکار خود و ترسهایتان را مطرح کنید تا قسمتهای غیر واقعی انرا دربیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا