اعتیاد به پورنوگرافیسایر موارد

پورنوگرافی چه تاثیری بر کیفیت ازدواج و ارتباط دارد

تأثیر پورنوگرافی بر ازدواج

نگرانی رایج بسیاری از زوج‌ها، در مورد تأثیر پورنوگرافی بر ازدواج است. از زمانی که پورنوگرافی از مجلات و ویدئوها به فرمت دیجیتال انتقال پیدا کرده است، به راحتی قابل دسترس است، به راحتی خصوصی نگه داشته می‌شود و ناشناس است. در نتیجه، استفاده از پورنوگرافی بیشتر شده است.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ در مجله تحقیقات رابطه جنسی منتشر شد که بر اساس آن، ۹۱.۵٪ از مردان و ۶۰.۲٪ از زنان، استفاده از پورنوگرافی را در ماه گذشته گزارش کردند.

زنان نیز فیلم‌های پورن را مشاهده می‌کنند، اما مردان همچنان بزرگترین مصرف کنندگان هستند. پورنوگرافی می‌تواند روش قابل قبولی برای کشف و ابراز تمایلات جنسی باشد، اما برای برخی افراد، می‌تواند به مشکلی تبدیل شود که به رفاه و روابط آن‌ها آسیب می‌رساند. استفاده از پورنوگرافی ممکن است تأثیر منفی بر صمیمیت زناشویی بگذارد و رضایت از رابطه را کاهش دهد.

در ادامه، به بررسی آنچه باید در مورد نقش پورن در ازدواجتان بدانید می‌پردازیم، از جمله اینکه تأثیر منفی پورنوگرافی بر ازدواج چگونه است و چرا افراد ممکن است از پورنوگرافی استفاده کنند. همچنین در صورتی که پورن برای شما یا شریک زندگیتان مشکل ساز شده باشد، نکاتی را ارائه می‌دهیم تا بتوانید با آن مقابله کنید.

 تأثیر پورنوگرافی بر ازدواج چیست؟

تعداد فزاینده‌ای از زوج‌ها گزارش می‌دهند که پورنوگرافی باعث ایجاد مشکلات در روابط آن‌ها می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از پورنوگرافی، یکی از قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌های کیفیت و ثبات روابط ضعیف است، این مسئله هم برای کسانی که در روابط قرار دارند و هم برای زوج‌های متأهل صدق می‌کند؛ حتی به طلاق نیز مرتبط است.

تأثیر پورنوگرافی بر ازدواجاما چه چیزی در مورد پورن به روابط آسیب می‌زند؟

شکستن اعتماد

اولین تأثیر پورنوگرافی بر ازدواج از بین رفتن اعتماد است. معمولاً، شخصی که به پورن نگاه می‌کند نمی‌خواهد شریک زندگی‌اش بداند. این نوع پنهان کاری، رازداری، شرم، انزوا و دروغ‌هایی را وارد رابطه می‌کند که اغلب باعث ایجاد مشکلات بزرگتری از انواع مختلف می‌شود.

حفظ اسرار از شریک زندگی خود، شروعی برای فاجعه است. هنگامی که شرکای عاشقانه رازهایی را از یکدیگر پنهان می‌کنند، اعتمادشان به یکدیگر از بین می‌رود و اعتماد به نفس آن‌ها در رابطه به مرور زمان سست می‌شود. این مسئله به نوبه خود می‌تواند بر رابطه شما تأثیر منفی بگذارد.

اما حتی اگر تماشای پورن به عنوان یک راز نگه داشته نشود، حتی اگر شرکا در مورد تماشای آن صادقانه صحبت کنند، باز هم می‌تواند آسیب جدی به همراه داشته باشد.

کاهش رضایت

دیگر تأثیر پورنوگرافی بر ازدواج کاهش رضایت است. تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد تماشای پورن می‌تواند زندگی جنسی زوج‌ها را بهبود بخشد. این کار برای برخی از زوج‌ها، ممکن است کمی «چاشنی» به یک تجربه فوق‌العاده اضافه کند. اما تحقیقات می‌گوید که برای اکثریت، پورن دقیقاً برعکس عمل می‌کند.

در نامه‌ای مرتبط با همین موضوع، روانشناسان بالینی و متخصصان روابط مشهور جهان، در مورد تأثیر منفی پورن بر روابط می‌نویسند.

استفاده از پورنوگرافی توسط یکی از شرکا باعث می‌شود که زوجین رابطه جنسی بسیار کمتری داشته باشند و در نهایت رضایت از رابطه را کاهش می‌دهد و… ما بدون قید و شرط به این نتیجه می‌رسیم که به دلایل بسیاری، پورنوگرافی تهدیدی جدی برای صمیمیت زوجین و هماهنگی روابط است.

جلوگیری از صمیمیت عاطفی

استفاده مکرر از پورن همچنین می‌تواند باعث جدایی عاطفی کاربران از شریک زندگیشان شود. یک درمانگر ازدواج و خانواده که با این موضوع موافق است می‌گوید: «پورنوگرافی جایگزین ضعیفی برای رابطه جنسی است. آسیب‌پذیری در پورنوگرافی حذف می‌شود و این باعث می‌شود که تولید امنیت و پیوند که بخش بسیار مهمی از تعامل فیزیکی یک زوج است، بسیار ساده شود.

در شدیدترین موارد، پورن کاربر را هم از نظر زمان و هم از نظر احساسات، از شریک زندگی خود جدا می‌کند. چنین جدایی عاطفی از رابطه جنسی، برای بقای ازدواج بسیار خطرناک است.

ایجاد انتظارات غیر واقعی

وقتی به سینما می‌روید، می‌دانید که فیلم تدوین شده است و افراد حاضر در اکران، بازیگرانی هستند که برای زنده کردن یک شخصیت فیلمنامه نویسی شده، حقوق دریافت کرده‌اند.

اما بنا به دلایلی، افراد هنگام تماشای پورن در ایجاد همین ارتباطات با مشکل مواجه می‌شوند. آن‌ها فراموش می‌کنند که رابطه جنسی واقعی با صحنه‌های کاملاً فیلمنامه شده‌ای که در اینترنت می‌بینند، یکسان نیست. این امر باعث می‌شود که آن‌ها انتظارات غیرواقع‌بینانه‌ای در مورد رابطه جنسی داشته باشند و دیدگاهی منحرف در مورد اینکه یک شریک جنسی باید چگونه باشد و مایل به انجام آن باشد پیدا می‌کنند؛ انتظاراتی که هرگز برآورده نمی‌شوند.

کاهش عزت نفس

جینی لیسی، مشاور سلامت روان و درمانگر معتبر اعتیاد جنسی می‌گوید: «پورنوگرافی می‌تواند حس عزت نفس و خود ارزشمندی زن را کاهش دهد، زیرا احتمال دارد خود را با زنانی مقایسه کند که شوهرش در صفحه نمایش نگاه می‌کند.» تحقیقات نشان می‌دهد که این ارزیابی درست است.

برای مثال، برخی از زنان نگران هستند که نتوانند با زنان جوان زیبایی که شریک زندگیشان روی صفحه نمایش می‌بیند، رقابت کنند. حتی بسیاری خود را از نظر جنسی نامطلوب، بی‌ارزش، ضعیف و احمق می‌دانند.

وقتی دائماً توسط افکار منفی در مورد خود احاطه شوید، در نهایت این افکارها به نحوه ارتباط شما با شریک زندگیتان نفوذ می‌کنند. عزت نفس پایین نهایتاً باعث حسادت و بی‌اعتمادی کلی در رابطه می‌شود.

دلایل پورن در ازدواج

اگر متوجه شوید که شریک زندگیتان در حال تماشای پورن بوده است، ممکن است احساس ناراحتی، عصبانیت یا خیانت کنید. برخی از افراد حتی ممکن است احساس کنند که تماشای پورن همان خیانت است.

درک برخی از دلایلی که حتی یک شریک متعهد ممکن است به تماشای پورن بپردازد، می‌تواند مفید باشد.

  • پورن می‌تواند به عنوان جایگزینی برای محبت عمل کند: برخی از محققان پیشنهاد می‌کنند که وقتی نیاز به محبت برآورده نمی‌شود، افراد برای برآوردن این نیازهای اجتماعی و مبارزه با احساس تنهایی به پورنوگرافی روی می‌آورند.
  • پورنوگرافی می‌تواند راهی برای مقابله با استرس باشد: پورن گاهی اوقات می‌تواند زمانی که افراد با استرس یا سایر مشکلات سلامت روان سر و کار دارند، به عنوان یک مکانیسم مقابله‌ای عمل کند. این ممکن است به عنوان نوعی فرار عمل کند یا احساس تسکین استرس را فراهم کند.
  • پورن مسیرهای پاداش مغز را فعال می‌کند: شاید افراد به این دلیل پورن را تماشا کنند که جریان پاداش در مغز را فعال می‌کند و مواد شیمیایی «احساس خوب» را آزاد می‌کند که باعث ایجاد احساس لذت می‌شود. این امر می‌تواند تأثیر قدرتمندی بر مغز داشته باشد، به همین دلیل است که استفاده از پورن گاهی اوقات اعتیادآور توصیف می‌شود.

اعتیاد به پورن یک اعتیاد شناخته شده نیست و برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که توصیف استفاده از پورن به عنوان اعتیاد به نگرش منفی در مورد رابطه جنسی کمک می‌کند. تحقیقات همچنین نشان داده است که نگرش در مورد استفاده از پورن باعث ایجاد ناراحتی بیشتر از خود پورنوگرافی می‌شود.

اگر پورن در ازدواج شما مشکل ساز است

البته، روابطی وجود دارد که در آن‌ها استفاده از پورن به‌طور متقابل باعث ایجاد لذت می‌شود. اما اگر پورن در مورد شما خوب نیست، پس به این معنی است که در رابطه‌تان نیز خوب نیست و باید به آن رسیدگی شود. متأسفانه، این مکالمه مهمی است که تعداد بسیار کمی از زوج‌ها آن را انجام می‌دهند.

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی مطرح کردن موضوع پورن با شریک زندگی و بازگشت به مسیر عادی وجود دارد:

  • مکالمه خود را درست شروع کنید. دقایق اول یک مکالمه دشوار به‌طور کلی نتیجه را تعیین می‌کند، بنابراین مستقیم و آرام باشید. همان لحن و نگرشی را که برای هر موضوعی که فشار کمتری دارد استفاده می‌کنید، به کار ببرید. آیا برای شام استیک می‌خواهید؟ آیا امشب می‌توانید گفتگویی در مورد پورن با من داشته باشید؟
  • قضاوت را قبل از صحبت رها کنید. قدم‌های سبک بردارید و کلمات خود را عاقلانه انتخاب کنید. هیچ چیز ناراحت کننده یا دلسرد کننده‌تر از این نیست که احساس کنید تمایلات جنسی شما مورد قضاوت قرار می‌گیرد.
  • سؤال بپرسید. از آن‌ها بپرسید که چه چیزی را در مورد پورن دوست دارند. این را متوجه شوید که آیا استفاده از پورن برایشان چیزی است که آن را یک مشکل می‌دانند و باید روی آن کار کنند، یا فکر می‌کنند که پورن مشکلی ندارد.
  • احساسات خود را شناسایی کنید. زمانی را اختصاص دهید تا با آرامش و به وضوح توضیح دهید که چرا این احساس را در مورد پورن دارید. صادقانه بگویید که چرا این مسئله شما را اذیت می‌کند. این احتمالاً شما را ملزم می‌کند که در مورد ناامنی‌هایی که ممکن است درباره ظاهر یا نحوه رابطه جنسی خود داشته باشید، صحبت کنید.

اگر به تنهایی نمی‌توانید این مشکل را حل کنید، به دنبال کمک از یک مشاور زوجین یا درمانگر جنسی باشید. شما همچنین می‌توانید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید تا ببینید فکر می‌کنید مشکلات دیگری در ازدواجتان وجود دارد که می‌تواند منجر به استفاده بیش از حد از پورنوگرافی شود.

لازم به تأکید است که در حالی که کسب تجربه با پورن قابل درک است، انجام این کار فقط برای راضی کردن شریک زندگیتان می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. زیرا نه تنها پویایی‌های اجتنابی یا سوءاستفاده‌گر را تقویت یا بهانه می‌کند، بلکه این پتانسیل را نیز دارد که منجر به اعتیاد شود.

 

 

 

مطلب پایانی

استفاده از پورنوگرافی یک سرمایه گذاری خطرناک است که در صورت استفاده بیش از حد، می‌تواند یک رابطه را ویران کند. اگر پورنوگرافی در رابطه‌تان ظاهر شد، سعی کنید به آن به عنوان فرصتی برای بیان نیازهای جنسی خود نگاه کنید و با هم به بررسی چگونگی بهبود زندگی جنسی خود بپردازید. سعی نکنید از رسیدگی به این موضوع فرار کنید. چرا که ازدواج شما ممکن است به آن بستگی داشته باشد.

منبع:

https://www.verywellmind.com/is-pornography-destroying-your-marriage-2302509

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

  1. سلام آقای دکتر، من کتاب شما رو مطالعه کردم و انصافا عالی بود، سوالم اینه منی که سابقه تماشای پورن دارم و حتی بعد از چند ماه ترک و ازدواج احتمال اینکه وسوسه دیدن دوباره سراغم بیاد و شریکم رو کافی ندونم وجود داره، به نظر شما شاه کلید مقابله و غلبه بر دو مشکل فوق در زندگی زناشویی چی هستش؟
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید این قضیه من رو به شدت نگران کرده و از زندگی مشترک میترسونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *