روابط زناشویی

چگونه از همسر خود که دچار بیماری روحی است، حمایت نمایید؟

مقدمه

بهترین بودن برای افراد مهم زندگی‌مان شامل حمایت از آنها حین دست و پنجه نرم کردنشان با مشکلات زندگی‌ست: اگر آنها با دوستی مشکل دارند، درباره کلاس یا پروژه‌ی کاری خاصی استرس دارند، بخشی از نقش شما کمک کردن به آنها در این شرایط است.

اگر همسرتان بیماری روحی دارد، این امر موضوع بااهمیتی در زندگی‌تان خواهد بود که مراقبت، عشق و درک شما را می‌طلبد. درحالیکه اساساً ارتباط با کسی که مشکلاتی دارد، متفاوت با هرفرد دیگری است؛ اما روش‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید از طرف مقابلتان که دچار بیماری روحی است، حمایت کنید.

من با بنیانگذار مشاوره‌های شناختی-رفتاری، گروهی از متخصصان سلامت روان نیویورک و پروفسور لاتا مک گین، دکتر روانشناس از دانشگاه یشیوا درباره روش‌هایی که با آنها بتوان از فرد دچار بیماری روحی حمایت کرد، صحبت کرده‌ام.

مک گین همیشه می‌گوید: «از همه مهمتر، به‌یاد داشته باشید که بیماری روحی درست مانند یک حالت جسمانی و فیزیکی است. بیماری روحی به این معنی نیست که فرد، ضعیف، دیوانه یا دچار کمبود و آسیب‌پذیر است، یا به این معنی نیست که مشکل در سر آنهاست و آنها نمی‌توانند از آن خلاص شوند.»

تفاوت‌های شیمیایی قابل توجیه در مغز افراد، هنگامیکه دچار بیماری روحی هستند، باید جدی گرفته شود. به همین خاطر در اینجا مک گین پیشنهاد می‌کند که چطور از شریک خود در چنین شرایطی حمایت کنید:

۱. به نگرانی‌هایشان گوش دهید.

مک گین می‌گوید: بعد از اینکه همسرتان به شما می‌گوید که بیماری روحی دارد، باید به مشکلاتی که او تجربه می‌کند یا نگرانی‌های خاصی که دارد، گوش دهید.

گوش دادن در این مورد، امری کلیدی است.

مک گین می‌گوید: بدون اینکه قضاوت کنید، به آنها گوش دهید. بدون تلاش برای ساکت کردن آنها یا دخالت کردن یا تلاش برای حل یا کوچک شمردن مشکل‌شان.

۲. روی درک بیماری روحی همسرتان کار کنید.

همانطور که شما با فرد دچار آسم و فرد مبتلا به دیابت به یک‌گونه رفتار نمی‌کنید و حمایت مشابهی ارائه نمی‌دهید، با اختلال خوردن و اختلال وسواس فکری-عملی نیز مشابه رفتار نمی‌کنید. تحقیق کنید!

مک گین می‌گوید: بهترست حقایق را بدانید و شرایط را دریابید، طوریکه بدانید انجام چه کاری برای همسرتان مفید است. به‌همان اندازه نیز بااهمیت است که بدانید انجام‌ندادن چه‌کاری برایش بی‌فایده و مضرست تا سهواً کارهایی که مفید نیستند، انجام‌ندهید.

و اگر درباره چیزی مطمئن نیستید، سوالات خود را با شریکتان با کلامی محترمانه ادا کنید.

۳. اجازه دهید همسرتان درباره‌ی حمایتی که برایش مناسب است، خود تصمیم بگیرد.

از آنجا که هر کسی متفاوت است و هر بیماری فرق دارد، ممکن است آنچه که همسرتان به‌عنوان حمایت از شما بخواهد با آنچه که شما می‌خواهید به وی ارائه کنید، متفاوت باشد. بنابراین بپرسید. تصور نکنید که می‌دانید همسرتان دوست دارد افراد اطرافش چگونه از او و بیماری‌اش حمایت کنند. این موضوعی بسیار بااهمیت است.

مک گین توصیه‌می‌کند که به همسرتان اجازه دهید بداند شما برای حمایتش حضور دارید، هر حمایتی که باشد.

او می‌گوید این حمایت می‌تواند گوش دادنِ بیشتر به صحبت‌هایش، مطالعه در مورد بیماری‌اش، ملاقات با حامیانش (در صورت تمایل همسر)، اطلاع از برنامه‌ی درمانی یا تشویق حمایتی آنها برای انجام بهترِ برنامه‌ی درمانی‌شان باشد.

من مطمئنم که شما اینگونه هستید. اما به‌یاد داشته باشید که حین حمایت از شریک‌تان که دچار بیماری روحی است، مهربان، باهوش و عاشق باشید.

منبع:

https://www.elitedaily.com/p/how-to-support-your-partner-with-a-mental-illness-according-to-expert-8827809

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا