اختلال خوردنپرخوری عصبی (بولیمیا)

بولیمیا چیست

امتیاز

انواع مختلف بولیمیا

پرخوری عصبی شامل چرخه‌های پرخوری و رفتارهای جبران کننده است. با این حال، همه موارد شامل پاکسازی نمی‌شود. با خواندن این مطلب، انواع مختلف بولیمیا و درمان آن‌ها را بیاموزید.

پرخوری عصبی یک اختلال تغذیه است که شامل چرخه‌ای از پرخوری و جبران می‌شود؛ این دو توسط تمایل به کنترل وزن یا شکل بدن و ترس شدید از افزایش وزن هدایت می‌شوند. بولیمیا اغلب با رفتارهای پاکسازی مانند استفراغ، به عنوان راهی برای جبران غذای مصرف شده، همراه است. با این حال، پاکسازی تنها نوع رفتار جبرانی درگیر با بولیمیا نیست. در ادامه، به انواع مختلف بولیمیا می‌پردازیم.

اگرچه بسیاری از موارد پرخوری عصبی شامل پاکسازی می‌شوند، اما این مورد برای تشخیص رسمی ضروری نمی‌باشد. در برخی موارد، شاید فرد مبتلا به پرخوری عصبی هرگز پاکسازی نکند، اما آن را از طریق روش‌های دیگر مانند تمرینات یا روزه گرفتن شدید جبران کند. برای توضیح روش‌های مختلف جبران پرخوری، دو نوع بولیمیا وجود دارد: نوع پاکسازی و غیر پاکسازی.

در کل، تشخیص پرخوری عصبی شامل معیارهای کلیدی است، از جمله:

 • خوردن مقادیر زیاد غذا در مدت زمان کوتاه
 • احساس عدم کنترل در مورد مقدار غذای مصرف شده
 • جبران برای مقدار زیادی از غذای مصرف شده

هر دو نوع بولیمیا شامل معیارهای یک اختلال جدی خوردن هستند اما ممکن است نشانه‌ها، علائم و پیامدهای سلامتی متفاوتی داشته باشند.

نوع پاکسازی

رفتارهای پاکسازی در پرخوری عصبی رایج هستند و القای استفراغ عمدی، به عنوان شایع‌ترین رفتار جبرانی در نظر گرفته می‌شود. این رفتارها برای کنترل وزن یا شکل بدن، جبران یا مقابله با غذای مصرف شده انجام می‌شود و شامل القای استفراغ عمدی، استفاده نادرست از ملین‌ها، دیورتیک‌ها (داروهای ادرارآور) یا انماها است.

معمولاً، افراد مبتلا به بولیمیا که پاکسازی می‌کنند، احساس نیاز اجباری برای انجام آن دارند و پس از پاکسازی احساس آرامش می‌کنند. نوع پاکسازی بولیمیا می‌تواند برای سلامتی فرد بسیار مضر باشد و عواقب آن، به روش پاکسازی استفاده شده بستگی دارد.

رفتارهای پاکسازی با عواقب نگران‌کننده‌ای مانند موارد زیر مرتبط است:

 • پوسیدگی دندان و فرسایش مینای دندان
 • اختلالات متابولیسم
 • پارگی مویرگ‌ها در اثر استفراغ مکرر
 • مشکلات گوارشی
 • عدم تعادل الکترولیت مربوط به کم آبی مزمن ناشی از پاکسازی
 • رفلاکس اسید معده

این تأثیرات می‌توانند طولانی مدت باشند و در موارد جدی از پرخوری عصبی، ممکن است پس از قطع رفتارهای پاکسازی نیز ادامه یابند.

نوع غیر پاکسازی

گاهی اوقات نوع غیر پاکسازی بولیمیا، با اختلال پرخوری اشتباه گرفته یا مقایسه می‌شود. اما چیزی که این اختلالات را از هم متمایز می‌کند، این است که فرد مبتلا به بولیمیا برای جبران پرخوری چه کاری انجام می‌دهد. افراد مبتلا به نوع غیر پاکسازی بولیمیا، از رفتارهای دیگر مانند ورزش یا روزه گرفتن، برای جبران غذای مصرف شده استفاده می‌کنند. این رفتارها افراطی یا شدید در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند بر زندگی روزمره فرد تأثیر منفی بگذارند. به عنوان مثال، فردی که مبتلا به نوع غیر پاکسازی بولیمیا است، ممکن است پرخوری کند و این پرخوری را با ساعت‌ها ورزش، روزه‌گرفتن یا محدودیت شدید در مصرف غذا دنبال کند.

کدام نوع بولیمیا بدتر است؟

هر دو نوع بولیمیا با عوارض جدی و خطراتی برای سلامتی همراه هستند. عواقب هر نوع این اختلال متفاوت است، اما شدید و طولانی مدت می‌باشد.

به نوعی، خطرات سلامتی ناشی از رفتارهای پاکسازی، می‌توانند خطرات فوری بیشتری نسبت به نوع غیر پاکسازی داشته باشند، مانند کم آبی شدید یا عدم تعادل الکترولیت. افرادی که پاکسازی می‌کنند، ممکن است سطوح بالاتری از نارضایتی نسبت به ظاهر خود، علائم بیشتری از اضطراب و افسردگی و مصرف بیشتر الکل داشته باشند. از سوی دیگر، افراد مبتلا به نوع غیر پاکسازی بولیمیا که ورزش می‌کنند یا روزه می‌گیرند، همچنان پریشانی، احساس گناه و اختلال در عملکرد قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

با وجود این تفاوت‌ها، کارشناسان توصیه می‌کنند که یک نوع از پرخوری عصبی را بدتر از نوع دیگر خطاب نکنید. چرا که هر دو نوع بولیمیا با پیامدهای کوتاه و بلندمدت مرتبط هستند و افراد مبتلا به هر دو نوع، به میزان قابل توجهی احساس پریشانی می‌کنند. اگرچه علائم و پیامدها ممکن است بسته به نوع اختلال متفاوت به نظر برسند، اما هر دو نوع بولیمیا باید جدی گرفته شده و مطابقاً درمان شوند.

خطرات مرتبط با پرخوری عصبی

اگرچه پرخوری عصبی خطر مرگ کمتری نسبت به بی‌اشتهایی عصبی دارد، اما هنوز خطرات و ریسک‌های سلامتی زیادی وجود دارد.

هر دو نوع رفتارهای پاکسازی و غیر پاکسازی می‌توانند بر سلامت روانشناسی، اجتماعی و روانی تأثیر بگذارند. افکار و احساساتی که باعث رفتارهای جبرانی می‌شوند، می‌توانند به ارزش فرد نسبت به خود آسیب برسانند و در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به بولیمیا با سایر اختلالات روانی روبرو می‌شوند. به علاوه، اختلالات خوردن با افزایش خطر خودکشی مرتبط است.

از دیدگاه سلامت جسمانی، رفتارهای جبرانی مزمن (خواه شامل پاکسازی باشد)، می‌تواند بر خطر بروز بیماری‌های مزمن در فرد تأثیر بگذارد. رفتارهای پاکسازی و غیر پاکسازی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را افزایش دهند؛ بیماری‌هایی که می‌توانند به مراقبت مادام العمر نیاز داشته باشند یا خطر مرگ را افزایش دهند.

یافتن درمان بولیمیا

رویکرد درمانی برای هر نوع پرخوری عصبی ممکن است متفاوت باشد. به عنوان نقطه شروع، مهم است که در همه موارد بولیمیا، افکار و احساسات مربوط به نارضایتی از بدن و ترس از افزایش وزن را مطرح کرد. همچنین هر نوع اختلال روانی همراه را نیز در نظر گرفت.

علاوه بر بررسی الگوهای فکری اساسی، درمان بولیمیا شامل توسعه راهکارهایی برای متوقف کردن رفتارهای جبرانی، شناسایی هر گونه مشکل سلامتی موجود ناشی از بولیمیا و بازسازی رابطه سالم با غذا است.

برخی از گزینه‌های درمانی برای پرخوری عصبی می‌تواند شامل ترکیبی از موارد زیر باشد:

 • درمان شناختی رفتاری
 • روان درمانی بین فردی
 • خودیاری هدایت شده
 • مدیریت تغذیه

جستجوی درمان هر دو نوع بولیمیا می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد و خطر اثرات طولانی مدت رفتارهای جبرانی را کاهش دهد. اگر شما یا فرد عزیزتان دچار بولیمیا و اختلال مصرف مواد به صورت همزمان هستید، با یک مرکز درمانی معتبر تماس بگیرید تا در مورد گزینه‌های درمانی صحبت کنید.

منبع:

Types of Bulimia

 

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا