داروهای روانپزشکی

بوسپیرون Buspirone

بوسپیرون

نام تجاری: بوسپار Buspar

نام ژنریک: بوسپیرون Buspirone

توجه

طبق آخرین تحقیقات محققان، بوسپیرون در دوزهای مناسب آن ممکن است به عنوان یک تک‌درمانی در GAD مفید باشد. همچنین دریافتند بوسپیرون ممکن است به بهبود توجه در بیماران اسکیزوفرنی کمک بسیاری کند. طبق آزمایشات انجام شده توسط این محققین، بوسپیرون برای اختلال عملکرد شناختی در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر نیز مفید واقع شده است. بیمارانی که SSRI مانند سیتالوپرام دریافت می‌کنند، اما نتوانستند به پیشرفت چشمگیری در علائم افسردگی و یا اضطراب خود دست یابند، با افزودن بوسپیرون به رژیم درمانی خود از روند بهبود مناسب‌تری برخوردار شدند.

موارد کاربرد

بوسپیرون برای درمان اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو ممکن است به شما کمک کند تا بهتر فکر کنید، آرام باشید، کم‌تر نگران باشید و در زندگی روزمره فعالیت کنید. همچنین ممکن است به شما کمک کند تا احساس دلهره و زودرنجی کمتری داشته باشید و ممکن است علائمی چون مشکل در خوابیدن، تعریق و تپش قلب را کنترل کند. بوسپیرون دارویی برای اضطراب (ضد اضطراب) است که با تأثیرگذاری بر روی برخی از مواد طبیعی مغز (انتقال دهنده­‌های عصبی) عمل می­‌کند.

نحوه استفاده از بوسپیرون

این دارو را به صورت خوراکی، معمولاً 2 یا 3 بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. شما ممکن است این دارو را همراه با غذا یا در زمانی غیر از صرف غذا مصرف کنید، اما مهم این است که یکی از راه­‌ها را انتخاب کنید و همیشه آن را به همان شیوه مصرف نمایید تا در نتیجه مقدار جذب‌شده دارو همیشه یکسان باشد.

بوسپیرون ممکن است به شکل یک قرص باشد که می­‌تواند برای دریافت دوز مناسب شما تقسیم شود. برگه راهنمای بیمار که توسط شرکت سازنده ارائه شده را مطالعه کنید یا از داروساز خود بپرسید که چگونه باید قرص را تقسیم کنید تا دوز مناسبتان دریافت شود.

هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ‌فروت یا نوشیدن آب گریپ‌فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشکتان گفته باشد که می­‌توانید این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می‌­تواند احتمال عوارض‌جانبی با این دارو را افزایش دهد. از پزشک خود برای کسب اطلاعات بیشتر بپرسید.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی و پاسخ شما به درمان است. این دارو به طور منظم استفاده کنید تا بیش‌ترین بهره را از آن دریافت نمایید. برای اینکه بتوانید زمان مصرف را به یاد بیاورید، هر روز در ساعت‌­های یکسان از آن استفاده کنید. هنگامی که مصرف این دارو شروع می‌شود، علائم اضطراب (مثلا بی‌قراری) ممکن است گاهی قبل از بهبود یافتن بدتر شوند. ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا اثر کامل این دارو به دست آید. در صورت ادامه یا تشدید علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، خواب‌آلودگی، سردرد، حالت تهوع، عصبانیت، گیجی، بی‌قراری، تاری دید، خستگی و مشکل در خوابیدن ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشکتان این دارو را برای شما تجویز کرده است، زیرا او به این نتیجه رسیده که نفع این دارو برای شما بیش از ریسک عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند دچار عوارض جانبی جدی نمی‌­شوند.

به ندرت، بیمارانی که بوسپیرون مصرف می­‌کنند دچار اختلالات حرکتی مانند لرزش، سفتی عضلات، حالت چهره­‌ی ماسک-مانند، حرکات نامنظم در حین راه رفتن یا بیماری به نام دیرجنبایی (tardive dyskinesia) شوند. در برخی موارد، این شرایط ممکن است دائمی باشد. در صورت بروز حرکات غیرمعمول یا کنترل‌نشده (به‌خصوص در صورت، دهان، زبان، بازوها یا پاها) فوراً به پزشکتان اطلاع‌دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، سریعاً به دنبال دریافت کمک‌­های پزشکی باشید: خونریزی/کبودی ملایم، تنگی نفس، درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع/ نامنظم.

واکنش آلرژیک شدید نسبت به این دارو نادر است، اما درصورت بروز آن سریعاً به‌دنبال مراقبت‌­های پزشکی باشید. علائم یک واکنش آلرژیک جدی ممکن است شامل این موارد باشد: اگزما، خارش/ تورم (به خصوص در صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر شما متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط

قبل از مصرف بوسپرین، در صورتی که به آن حساسیت دارید یا اگر مبتلا به انواع دیگری از آلرژی‌­ها هستید، با پزشک خود صحبت کنید. این محصول ممکن است شامل مواد غیرفعالی باشد که می‌­تواند موجب واکنش‌­های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

اگر شرایط پزشکی ویژه‌ای داشته باشید، این دارو نباید مورد استفاده قرار گیرد. قبل از استفاده از این دارو، در صورت داشتن مشکلات کلیوی یا مشکلات کبدی با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک بگویید. خصوصاً مواردی از قبیل: اختلال دوقطبی (افسردگی شیدایی)، بیماری پارکینسون.

این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب‌آلودگی کند. الکل یا ماری‌جوانا (شاهدانه) می‌تواند شما را بیش از این دچار سرگیجه یا خواب آلودگی کند. رانندگی نکنید، از ماشین‌آلات استفاده نکنید، یا هر کاری که نیاز به هوشیاری داشته باشید را انجام ندهید و این پرهیز را تا زمانی که بتوانید این امور را به صورت ایمن انجام دهید رعایت نمایید. از نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنید. اگر از ماری‌جوانا (شاهدانه) استفاده می‌کنید با پزشک خود صحبت نمایید.

اگر داروهای دیگری را برای اضطراب مصرف می­‌کنید، مصرف آنها را بطور ناگهانی قطع نکنید، مگر اینکه پزشک به شما چنین دستوری بدهد. بوسپیرون از بروز علائم ترک سایر داروها جلوگیری نخواهد کرد و ممکن است لازم باشد تا با تغییر مصرف داروی شما به سوی بوسپیرون، دوز داروی مصرفی قبلی به آهستگی کاهش یابد. برنامه درمانی خود را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائم ترک را تجربه کردید، فوراً موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

دوران بارداری

در دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی مورد استفاده قرار گیرد که به وضوح موردنیاز باشد. اگر باردار هستید، قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد خطرات و فواید دارو با پزشک خود گفتگو کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می­‌شود یا خیر. با این حال، این دارو به شیر مادر منتقل می‌­شود و ممکن‌است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار داشته‌باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن‌است نحوه عمل داروهایتان را تغییر داده و ریسک شما برای مواجهه با عوارض‌جانبی جدی را افزایش‌دهد. این متن شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست. فهرستی از تمام داروهایی که استفاده می­‌کنید (از جمله داروهای تجویزی یا غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک خود در میان بگذارید. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکرده یا تغییری در دوز هیچ دارویی انجام ندهید.

مصرف داروهای مهار کننده MAO (مونوآمین اکسیداز) همراه با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (شاید کشنده) شود. در طول درمان با این دارو، از مصرف داروهای مهار کننده­‌های MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین) خودداری کنید. اکثر مهارکننده­‌های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود در مورد زمان شروع یا قطع مصرف این دارو سوال کنید.

قبل از استفاده از این دارو، تمام داروهای تجویزی و غیرتجویزی و گیاهی که ممکن است استفاده کنید را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به ویژه این داروها: داروهای ضد افسردگی (از جمله SSRIها مانند فلوکستین، داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای مانند آمی تریپتیلین/ نورتریپتیلین، ترازودون)، هالوپریدول، داروهایی که با تأثیر روی برخی از آنزیم­‌های کبدی از جمله ضد قارچ‌­های آزولی (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، دفع بوسپیرون از بدن شما را کند می‌­سازند، ریتوناویر، نفازودون، دیلتیازم، داروهایی که با تأثیر بر روی برخی از آنزیم­‌های کبدی از جمله رفامایسین­ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، کورتیکواستروئیدها (مانند دگزامتازون) و برخی از داروهای ضدتشنج (مانند فنیتوئین، فنوباربیتال)، سرعت دقع بوسپیرون از بدن را تسریع می‌­کنند.

داروهای خواب‌آور

در صورت استفاده از سایر محصولاتی که باعث خواب‌آلودگی می­‌شوند، مانند داروهای تسکین‌دهنده درد یا سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب‌آور یا کاهش‌دهنده اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده‌­های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، یا آنتی هیستامین‌­ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید.

برچسب موجود بر روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند داروهای ضد آلرژی یا ضد سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی می­‌شوند. از داروساز خود نحوه مصرف ایمن داروها را بپرسید.

این دارو ممکن است در برخی تست­‌های پزشکی/ آزمایشگاهی (از جمله اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون) تداخل ایجاد کند و احتمالاً باعث نتایج نادرست آزمایش شود. اطمینان حاصل نمایید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان شما از اینکه شما این دارو را مصرف می­‌کنید مطلع هستند.

اوردوز یا مصرف بیش از حد

اگر بیش از حد این دارو را مصرف کرده‌اید و علائم جدی مانند از دست دادن تنفس یا مشکل تنفسی دارید، با پزشک تماس بگیرید.

نکات

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

تمام قرار ملاقات­‌های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به موقع انجام دهید. اگر شما از ترازودون نیز استفاده می‌­کنید، آزمایش‌­های کبدی باید به‌طور منظم برای بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف‌نظر کنید. دوز بعدی را در همان زمان معین مصرف کنید. دوز مصرفی را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

برای دریافت کتاب خودیاری درمان وسواس کلیک کنید

کتاب صوتی خودیاری برای درمان وسواس- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سناییمنبع:

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-8876/buspirone-oral/details

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا