اختلال وسواس فکری و عملیاختلالات وسواسسایر موارد

چه چیزی برای درمان وسواس بخوریم؟

امتیاز

برای درمان وسواس چه بخوریم؟

اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) یک اختلال روانی مزمن است که با وسواس‌ها (افکار تکراری) و اجبارها (اعمال تکراری) مشخص می‌شود. در این مقاله تلاش داریم به این سوال پاسخ دهیم که برای درمان وسواس چه بخوریم؟

این اختلال حدود ۳ درصد از بزرگسالان و ۱ درصد از کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این واضح است که هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی در ایجاد OCD نقش دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که OCD اغلب ارثی است و در خانواده‌ها منتقل می‌شود. اما تجربه سوءاستفاده یا تروما در کودکی نیز خطر ابتلا به این اختلال را افزایش می‌دهد. هم کودکان و هم بزرگسالان مبتلا به OCD دارای سطوح بالایی از کورتیزول (هورمون استرس) در خون خود و افزایش گلوتامات (یک انتقال دهنده عصبی تحریکی) در مغز خود هستند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان مبتلا به OCD  هستید، شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که برای درمان وسواس چه بخوریم؟ از این رو، جهت آشنایی با برخی از بهترین درمان‌های طبیعی و درمان‌های پزشکی که می‌توانند به کاهش علائم اختلال وسواس فکری کمک کنند، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

برای درمان وسواس چه بخوریم؟

بهترین مواد مغذی، گیاهان و مکمل‌ها برای درمان طبیعی وسواس در پاسخ به سوال برای درمان وسواس چه بخوریم؟

۱. N – استیل سیستئین: N-Acetyl-Cysteine (NAC)، شکل اصلاح شده اسید آمینه سیستئین است. همچنین پیش ساز گلوتاتیون، آنتی اکسیدان اصلی بدن شما است.

امروزه، ما در معرض بسیاری از سموم محیطی قرار داریم که باعث استرس اکسیداتیو در بدن شده و ذخایر سیستئین و گلوتاتیون ما را تحلیل می‌برند. اما مکمل NAC می‌تواند سطح سیستئین و گلوتاتیون شما را افزایش دهد و آن‌ها را نرمال کند.

این می‌تواند با استرس اکسیداتیو در مغز مبارزه کند و آن را کاهش دهد که سپس می‌‌تواند به درمان چندین بیماری روانی از جمله OCD کمک کند.

۲. اینوزیتول: اینوزیتول یک مولکول طبیعی است که تقریباً در تمام گیاهان و حیوانات یافت می‌شود و نقش کلیدی در فرآیندهای بیولوژیکی مختلف دارد.

مغز دارای بالاترین غلظت اینوزیتول است، جایی که نقش مهمی در ساخت و تأثیرگذاری بر انتقال دهنده‌های عصبی، از جمله سروتونین دارد.

اینوزیتول را می‌توان در بسیاری از غذاها، به ویژه میوه‌ها، مخصوصاً طالبی و پرتقال یافت. این غذاها در راهنمای خرید رایگان مواد غذایی ما برای سلامت مغز و روان بهینه گنجانده شده است. این آیتم قبلاً به عنوان یک ویتامین B (ویتامین ۸B) در نظر گرفته می‌شد.

اما در حال حاضر دیگر به عنوان یک ماده مغذی ضروری در نظر گرفته نمی‌شود زیرا بدن شما می‌تواند اینوزیتول را از گلوکز تولید کند. با این حال، مکمل اینوزیتول همچنان می‌تواند به کاهش علائم OCD  کمک کند.

۳. روی: روی یک ماده معدنی ضروری برای سلامت روان است، به خصوص اگر اضطراب مزمن دارید. متأسفانه بسیاری از افراد دچار کمبود روی هستند. در واقع، آمار مورد نظر نشان داده است که ۲ میلیارد نفر در جهان دچار کمبود روی هستند و این اغلب شامل افراد مبتلا به OCD می‌شود.

محققان دریافته‌اند که بیماران مبتلا به وسواس نسبت به افراد بدون این اختلال، سطوح بسیار کمتری از روی را دارند. همچنین یک مطالعه نشان داد که مکمل روی به کاهش وسواس‌ها و اجبارها بدون عوارض جانبی کمک کرد.

علاوه بر مکمل‌ها، شما باید غذاهای سالم و کامل حاوی روی را نیز مصرف کنید. برخی از بهترین مواد غذایی برای بهینه‌سازی سطح روی عبارتند از:

 • صدف
 • گوشت گاو تغذیه شده با علف
 • تخم کدو تنبل
 • بادام هندی
 • قارچ
 • اسفناج

۴. گلایسین: گلایسین یک اسید آمینه است که معمولاً در غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، ماهی، کلاژن و ژلاتین یافت می‌شود. گلایسین یکی از سه آمینو اسیدی است که بدن شما برای ساخت گلوتاتیون، آنتی اکسیدان اصلی بدن شما استفاده می‌کند.

این نشان داده شده است که مصرف روزانه ۶۰ گرم گلایسین باعث کاهش علائم OCD می‌شود.

۵. کورکومین: کورکومین بیشترین تحقیقات انجام شده در زردچوبه است، ادویه‌ای که به کاری رنگ زرد می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که کورکومین می‌تواند با افزایش سروتونین، علائم وسواس فکری-عملی را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. اگر با التهاب مزمن، افسردگی و OCD دست و پنجه نرم می‌کنید، کورکومین گزینه خوبی است. کورکومین در مکمل‌های Optimal Energy و Optimal Antiox گنجانده شده است.

از آنجایی که کورکومین محلول در چربی است، آن را با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید.

۶. کافئین: کافئین یک درمان طبیعی شگفت انگیز برای OCD است. با اینکه معمولاً باعث افزایش اضطراب و استرس در بیشتر افراد می‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد که همچنین می‌تواند علائم OCD را بهبود بخشد.

دو کارآزمایی بالینی نشان داد که کافئین به طور قابل توجهی شدت علائم  وسواس را در افراد مبتلا به OCD مقاوم به درمان کاهش می‌دهد.

۷. منیزیم: منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است و برای سلامت روان کاملاً ضروری است. همچنین برای عملکرد صحیح سیستم عصبی و فعالیت بهینه انتقال دهنده‌های عصبی نیز کاملاً مورد نیاز می‌باشد. متأسفانه، بسیاری از مردم مقدار کافی از آن را دریافت نمی‌کنند، حتی اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشند.

تحقیقات نشان می‌دهد که سطوح پایین منیزیم در بسیاری از مشکلات عصبی روانی، از جمله وسواس تأثیر دارد و آن را بدتر می‌کند. سطح منیزیم در خون بیماران مبتلا به OCD به طور قابل توجهی کمتر از افراد بدون OCD است.

بنابراین اگر مبتلا به وسواس هستید، به وضوح مهم است مطمئن شوید که منیزیم کافی دریافت می‌کنید تا کمبودی نداشته باشید. حمام با نمک اپسوم، یک راه عالی دیگر برای افزایش مصرف منیزیم بدن است.

همچنین باید مطمئن شوید که منیزیم کافی مصرف می‌کنید.

۸. خار مریم: خار مریم گیاهی است که معمولاً برای بهبود سلامت کبد و محافظت از کبد در برابر الکل و سایر داروها استفاده می‌شود. سیلیمارین، یکی از فلاونوئیدهای موجود در خار مریم، نشان داده شده است که سطح سروتونین را در مغز حیوانات افزایش می‌دهد. همچنین یک مطالعه انسانی نشان داد که خار مریم به همان اندازه یک داروی ضدافسردگی SSRI محبوب، در کاهش علائم OCD عمل می‌کند.

۹. پروبیوتیک‌ها: همانطور که احتمالا از قبل می‌دانید، سلامت روده شما (و باکتری‌های درون آن) به طور قابل توجهی بر سلامت مغز و روانتان تأثیر می‌گذارد. بنابراین جای تعجب نیست که پروبیوتیک‌ها یکی دیگر از درمان‌های طبیعی احتمالی برای OCD هستند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که انتقال دهنده عصبی سروتونین در روده تولید می‌شود. با مصرف یک مکمل پروبیوتیک، شما می‌توانید تنوع باکتری‌های موجود در روده خود را افزایش دهید، محیط بهتری برای سنتز سروتونین ایجاد کنید و در نتیجه، سطح سروتونین و فعالیت مغز خود را افزایش دهید.

همچنین نشان داده شده است که پروبیوتیک‌ها عصب واگ را تحریک می‌کنند و التهاب را کاهش می‌دهند که در افراد مبتلا به OCD افزایش می‌یابد. یک بررسی سیستماتیک از ۳۸ مطالعه به این نتیجه رسید که پروبیوتیک‌ها می‌توانند رفتارهای مرتبط با اختلال روانپزشکی، از جمله اضطراب و OCD را بهبود بخشند.

محققان دریافتند که پروبیوتیک‌های زیر می‌توانند به OCD کمک کنند:

 • بیفیدوباکتریوم لانگوم
 • بیفیدوباکتریوم بریو
 • لاکتوباسیلوس رامنوسوس

 

۱۰. روغن گل گاو زبان: روغن گل گاو زبان یک داروی طبیعی است که از دانه‌های گیاه Borago officinalis تهیه می‌شود. این روغن سرشار از اسید گاما لینولنیک (GLA) است؛ یک اسید چرب ضروری که باید از رژیم غذایی شما به دست آید. این روغن معمولاً برای کمک به کاهش التهابی که با بسیاری از بیماری‌های مزمن مرتبط است، استفاده می‌شود.

اثرات ضدالتهابی آن ممکن است دلیل کمک به کاهش OCD باشد. محققان دریافته‌اند که ۵۰۰ میلی‌گرم روغن گل گاو زبان در روز می‌تواند علائم وسواس و اجبار و اضطراب را کاهش دهد. تحقیقات حیوانی همچنین نشان می‌دهد که این روغن می‌تواند اثرات ضداضطرابی مشابه بنزودیازپین‌ها داشته باشد.

 

۱۱. آهن: آهن یک ماده معدنی کمیاب است که در هر سلول زنده بدن ما یافت می‌شود؛ اکسیژن را به تمام قسمت‌های بدن شما حمل می‌کند و سطوح پایین آن می‌تواند باعث احساس خستگی، رنگ‌پریدگی، تحریک‌پذیری و گیج شدن شما شود. اما تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که آهن یک کوفاکتور مهم در سنتز سروتونین است و کمبود آن می تواند خطر ابتلا به اختلال اضطراب را افزایش دهد. محققان همچنین دریافته‌اند که سطح آهن خون در بیماران مبتلا به وسواس خفیف و متوسط، به طور قابل توجهی کمتر است.

برخی دیگر از منابع خوب آهن عبارتند از:

 • اسپیرولینا
 • شکلات تلخ
 • اسفناج
 • ساردین
 • پسته
 • کشمش

۱۲. آشواگاندا: آشواگاندا (Withania sominifera) یک گیاه محبوب هندی است که بیش از ۳۰۰۰ سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات به آن «جینسینگ هندی» نیز می‌گویند. این ماده به عنوان «آداپتوژن» شناخته می‌شود؛ ترکیبی که بدن را متعادل می‌کند و عملکرد طبیعی بدن را پس از استرس مزمن بازیابی می‌کند. در یک مطالعه، ۳۰ نفر مبتلا به OCD به مدت ۶ هفته آشواگاندا مصرف کردند و این امر به طور قابل توجهی علائم OCD  را کاهش داد.

تحقیقات حیوانی همچنین نشان می‌دهد که آشواگاندا اثرات ضداضطرابی ایجاد می‌کند، رفتارهای مشابه OCD را کاهش می‌دهد و تحمل استرس را در موش‌ها بهبود می‌بخشد.

بنابراین این یک داروی گیاهی بسیار موثر برای وسواس و اضطراب است. اما چگونه کار می‌کند؟ با افزایش سروتونین و گابا در مغز و کاهش سطح کورتیزول به میزان ۲۵ درصد.

۱۳. زعفران: زعفران ادویه‌ای است که از گیاه Crocus sativus به دست می‌آید و به دلیل ترکیبات دارویی موجود در آن، فواید زیادی برای سلامتی دارد. زعفران یکی از بهترین مکمل‌ها برای کاهش افسردگی، اضطراب و استرس است.  سافرانال و کروستین، دو ترکیب موجود در زعفران، نشان داده‌اند که گیرنده‌های گابا را تحریک کرده و سطح سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند.

در نتیجه، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که زعفران می‌تواند رفتار اجباری را کاهش دهد.

۱۴. سنبل ‌الطیب: سنبل‌ الطیب (Valeriana officinalis) یک گیاه طبیعی است و ریشه این گیاه به طور سنتی برای درمان بی‌خوابی استفاده می‌شده است که همچنین می‌تواند علائم OCD را کاهش دهد. در یک مطالعه، مکمل ۷۵۰ میلی گرم سنبل الطیب به مدت هشت هفته علائم را تا ۲۵ درصد در افراد مبتلا به وسواس کاهش داد.

برای درمان وسواس چه بخوریم؟

بهترین عادات، روش‌های درمانی و شیوه‌های زندگی برای درمان طبیعی وسواس

 

علاوه بر پاسخ به سوال برای درمان وسواس چه بخوریم؟ در این مقاله به سایر روشهای درمان وسواس نیز مختصر اشاره ای می کنیم:

۱۵. درمان شناختی رفتاری: درمان شناختی رفتاری (CBT) یکی از درمان‌های خط اول برای وسواس است. این درمان شامل به چالش کشیدن و تغییر تحریفات و رفتارهای شناختی غیر مفید، بهبود تنظیم و کنترل هیجانات و توسعه راهکارهای مقابله‌ای شخصی است.

یک متاآنالیز با کیفیت بالای مطالعات به این نتیجه رسید که CBT روشی مؤثر برای درمان وسواس و کاهش علائم آن است.

۱۶. نوروفیدبک: نوعی از بیوفیدبک که فعالیت مغزتان در زمان واقعی را به شما نشان می‌دهد و به شما می‌آموزد که چگونه آن را خود تنظیم کنید. حسگرهایی روی پوست سر شما قرار می‌گیرند تا فعالیت مغزتان را اندازه‌گیری کنند و اندازه‌گیری‌ها با استفاده از ویدئو یا صدا نمایش داده می‌شوند.

این روش در سطح عمیق ناخودآگاه کار می‌کند و چرخه اضطراب مزمن را می‌شکند. این امر اجازه می‌دهد تا شما به یک وضعیت ذهنی طبیعی و سالم‌تر تغییر کنید. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که این روش برای افراد مبتلا به وسواس کار می‌کند. یک مطالعه نشان داد که نوروفیدبک می‌تواند فعالیت مغز را در افراد مبتلا به OCD عادی کند.

۱۷. نوردرمانی: نور درمانی یکی دیگر از درمان‌های طبیعی است که ممکن است بتوانید برای مدیریت و درمان وسواس خود از آن استفاده کنید.

۱۸. مدیتیشن: مدیتیشن فعالیت روزانه مورد علاقه ما برای استراحت و تثبیت خود است. اگر وسواس دارید، باید سعی کنید آن را به برنامه روزانه‌تان نیز اضافه کنید. در یک مطالعه، بیماران OCD آموزش ذهن‌آگاهی دریافت کردند. به آنها تنفس مراقبه، اسکن بدن و زندگی روزانه آگاهانه آموزش داده شد.

در پایان مطالعه، آن‌ها شاهد «کاهش قابل توجه و بزرگ» در علائم OCD خود بودند. «رها کردن» برای آن‌ها بسیار ساده‌تر بود.

۱۹. شناخت درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی: درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT) نوعی درمان است که شامل ترکیبی از روش‌های درمان شناختی رفتاری و تمرین‌های مراقبه ذهن‌آگاهی است. همانطور که قبلا ذکر شد، مدیتیشن ذهن‌آگاهی و رفتار درمانی شناختی به افراد مبتلا به وسواس به صورت جداگانه کمک می‌کند.

۲۰. ورزش کنید: ورزش یکی دیگر از راه‌های طبیعی برای مدیریت و درمان وسواس است. پنج مطالعه مختلف نشان داده‌اند که ورزش هوازی می‌تواند علائم OCD را کاهش دهد. پس از ۱۲ هفته ورزش، شرکت کنندگان حاضر در مطالعه، وسواس‌ها و اجبارهای کمتری را گزارش کردند و فواید آن تا ۶ ماه باقی می‌ماند.

اگرچه لازم نیست تمرین ورزشی شدید باشد؛ حتی پیاده‌روی ساده می‌تواند علائم OCD را کاهش دهد. ورزش می‌تواند برای بسیاری از افراد یک کار سخت باشد، بنابراین توصیه می‌کنم نوعی ورزش یا فعالیت هوازی را پیدا کنید که از آن لذت می‌برید. به این ترتیب از آن خسته نخواهید شد و به طور منظم ورزش خواهید کرد.

۲۱. موسیقی: موسیقی در واقع بسیار شفابخش است و می‌تواند اثر آرام‌بخشی بر مغز داشته باشد. در یک مطالعه، موسیقی درمانی علائم وسواس، افسردگی و اضطراب را در بیماران مبتلا به وسواس کاهش داد.

۲۲. طب سوزنی: طب سوزنی یکی دیگر از درمان‌های طبیعی است که به افراد مبتلا به وسواس کمک می‌کند. در یک مطالعه، ۱۹ بیمار مبتلا به OCD مقاوم به درمان، ۱۲ جلسه طب سوزنی دریافت کردند و به طور قابل توجهی علائم آن‌ها کاهش یافت.

برای درمان وسواس چه بخوریم؟

 

منبع:

https://www.optimallivingdynamics.com/blog/the-22-best-natural-treatments-and-remedies-for-ocd

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا