روانشناسی

اهمیت مراقبت از سالمندان

اهمیت مراقبت از سالمندان

مراقبت از سالمندان مهم است: چرا!

اگر والدینتان پیر شده‌اند یا پدربزرگ و مادربزرگ سالخورده‌ای دارید که با شما زندگی می‌کنند، می‌خواهیم تمام تلاش خود را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که از آنها به خوبی مراقبت شده و راحت هستند. اهمیت مراقبت از سالمندان را نمی‌توان نادیده گرفت. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که چرا باید از بزرگترهایمان مراقبت کنیم.

در حالی که برخی از مطالعات نشان می‌دهد که اضطراب ممکن است با افزایش سن افزایش یابد، برخی دیگر در مورد نیاز به مراقبت جسمی و عاطفی با افزایش سن تاکید می‌کنند. برای ایجاد آسایش و آسودگی در زندگی بزرگانی که با ما زندگی می‌کنند یا نیاز به مراقبت دارند، می‌توانید اقدامات لازم را انجام دهید و بر سلامت روحی و روانی آنها بیفزایید.

حقیقت این است که با افزایش سن افراد، وضعیت روان، قدرت بدنی و الگوهای رفتاری آنها تغییر می‌کند و ممکن است کاملاً ناپایدار شوند. با این حال، در همین مرحله از زندگی است که بیشتر افراد به مراقبت و حمایت بیشتری نیاز دارند. و مطمئناً این وظیفه ماست که به آنها در دریافت چنین موارد باارزشی کمک کنیم.

در این مقاله به دلایلی می‌پردازیم که چرا سالمندان به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارند.

چرا باید از سالمندان مراقبت کنیم؟

انجام اقدامات لازم برای ارائه آنچه که عزیزانتان با افزایش سن نیاز دارند، آنها را برای کامروایی در سال‌های آخر زندگی خود آماده می‌کند. شما می‌توانید این کار را به روش‌های مختلفی انجام دهید. مثلا می‌تواند شامل وقت گذاشتن برای اطمینان از اینکه آنها همچنان کارهایی را که در زندگی از آن لذت می‌برند، انجام می‌دهند، و هنوز بر سلامت روان خود تمرکز می‌کنند، یا حتی صحبت با آنها در مورد گنجاندن یک دستیار مراقبت در خانه در برنامه روزانه یا هفتگی‌شان باشد.

ممکن است سخت باشد که صحبت‌های سختگیرانه‌ای در مورد تغییراتی که عزیزانمان در سنین بالا نیاز دارند، داشته باشیم. با این حال، اهمیت مراقبت شخصی از سالمندان ما ناشی از اطمینان از این است که زندگی آنها کند نمی‌شود یا یکنواخت نمی‌شود.

در اینجا 12 دلیل وجود دارد که چرا باید از سالمندان خود مراقبت کنیم:

۱- آنها خانواده ما هستند.

سالمندان از ناکجاآباد ظاهر نمی‌شوند. آنها خانواده ما هستند. و شما هیچوقت نمی‌توانید تمام عشق، محبت، مراقبت، حمایت و سایر چیزهایی را که در حین بزرگ کردن شما، فرزندانتان و فداکاری‌هایی که انجام داده‌اند را فراموش کنید. از آنجایی که آنها دیون خود را پرداخته‌اند، مستحق مراقبت یا توجهی هستند که نیاز دارند.

۲- آنها بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند

درست است که هرچه سن انسان بالاتر می‌رود، سیستم بدنی او ضعیف‌تر می‌شود. در نتیجه افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند. فشار خون، نارسایی قلبی، دیابت و آرتریت تنها چند بیماری هستند که افراد مسن در صورت عدم مراقبت مناسب در دوران پیری ممکن است در معرض آن قرار گیرند.

۳- آنها به شما بینشی از ارزش‌های خود می‌دهند

آنها سختی‌هایی را پشت‌سر گذاشته‌اند که شما حتی نمی‌توانید تصورش را کنید. آنها طوفان‌های متعدد زندگی را در طول سال‌ها پشت‌سر گذاشته‌اند و شما می‌توانید درس‌های ارزشمندی از زندگی را از آنها بیاموزید. بنابراین می‌توانید به گفته‌های آنها توجه کنید و از تجربیات آنها بیاموزید. همچنین می‌توانیم بیشتر درباره سیستمی که آنها در آن زندگی می‌کردند و ارزش‌هایی که به دلیل ارتباط با آنها، برایشان مهم بود را کشف کنیم و مطمئن شویم که به این افراد اهمیت می‌دهیم.

۴- آنها نیازمند آن هستند که احساس کنند هدفی دارند

بخشی از مراقبت مناسب برای عزیزان مسن خود، دادن حس هدفمندی به آنهاست تا همیشه منتظر روزهای پیش رو باشند نه اینکه مملو از ترس یا عدم اطمینان باشند. احساس هدفمندی، اضطراب آنها را کاهش می‌دهد و زندگی آنها را در سال‌های آخر زندگی پر از رضایت و شادی می‌کند.

۵- آنها نیاز به احساس تعلق دارند

انسان‌ها با افزایش سن، بیشتر از روندها و اتفاقات جامعه جدا می‌شوند زیرا در دوره‌ای متفاوت زندگی می‌کردند و جامعه هر روز تغییر می‌کند. آنها ممکن است در نتیجه رویدادهای اجتماعی در مقطعی دچار سردرگمی شوند. با این حال، می‌توانید با هم‌نشینی منظم با آن‌ها، حس اجتماعی را در وجودشان حفظ کنید و با روندهای مدرن همراه باشید. شما می‌توانید برای حفظ یک زندگی اجتماعی به آنها کمک کنید، که به آنها احساس توانمندی و پرانرژی بودن می‌دهد.

۶- زمان آنها کوتاهتر است

ما باید بپذیریم که هرچه بیشتر رشد می‌کنیم، به مرگ نزدیک‌تر می‌شویم و چاره‌ای جز مواجه با آن نداریم. درک این موضوع می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر روان هر کسی داشته باشد. با این حال، ما می‌توانیم به آنها کمک کنیم تا روحیه خود را بالا ببرند و از زمانی که باقی‌مانده استفاده کنند. این یک واقعیت غیرقابل انکار است که سالمندان به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند.

۷- آنها درس‌های ارزشمندی از زندگی را می‌دانند

بزرگان ما از همه‌ی ما داناتر و آگاه‌تر هستند. تجارب آنها در میان طوفان‌های زندگی، خرد ارزشمندی را در اختیار آنها قرار داده است. آنها تا اینجای کار آمده‌اند و چیزهای زیادی یاد گرفته‌اند. ما مدیون آنها هستیم و می‌توانیم از دانش و هوش آنها بیاموزیم. بنابراین، مراقب حرف‌های آنها باشید و تا جایی که می‌توانید از آنها یاد بگیرید.

۸- آنها برای شما فداکاری کرده‌اند

والدین شما بدون شک فداکاری‌هایی کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که شما از لحظه تولد تا زمانی که بزرگ شده‌اید و آن چیزی که الان هستید، در جای خوب و امنی قرار دارید. آنها شما را بدون قید و شرط با وجود اشتباهات و موفقیت‌های شما دوست داشته‌اند. شما مدیون آنها و خودتان هستید تا اطمینان حاصل کنید که در جای خوب و امنی هستند و با مراقبت از آنها یا همان مراقبتی که از شما کرده‌اند، محبت خود را متقابلاً جبران کنید.

۹- آنها به آرامش فکری نیاز دارند

تماشای بالا رفتن سن والدین یا یکی از عزیزانتان هرگز آسان نیست. این می‌تواند برای هردوی شما خسته‌کننده باشد زیرا آنها به مرور توانایی انجام برخی کارها را از دست می‌دهند. با این حال، با ارائه مراقبت‌های مناسب برای سالمندان، می‌توانید مطمئن باشید که تمام تلاش خود را انجام می‌دهید تا اطمینان حاصل کنید که آنها آنچه را که نیاز دارند، در اختیار دارند. شما بعدا هرگز برای داشتن چنین آرامشی پشیمان نخواهید شد.

۱۰- آنها به کیفیت بالاتری از زندگی نیاز دارند

با بالا رفتن سن عزیزتان، مدت زمانی که با او دارید محدودتر و ارزشمندتر می‌شود. شما دوست دارید هر روزی که با شما دارند، بهترین روز آنها باشد، چه یک ماه یا چند سال باقی مانده باشد. همه اینها می‌تواند به کسب کیفیت بالاتری از زندگی کمک کند. اگر نمی‌توانید همیشه در کنار عزیزان خود باشید، یک پرستار از مجموعه‌ی خدمات مراقبت از سالمندان ممکن است گزینه خوبی باشد. البته باید مطمئن شوید که آنها نیازهای عزیز شما را برآورده می‌کنند و حتی زمانی که شما در آنجا نیستید، کیفیت مناسبی از زندگی را به آنها ارایه می‌دهند که شایسته آن هستند.

۱۱- آنها انسان هستند و به راحتی نیاز دارند

هیچ‌کس نمی‌خواهد باور کند که عزیزش در درد یا رنج است. آنها مستحق آسایش هستند که روش‌های مراقبت از سالمندان، آن را فراهم می‌کند. خواه آنها به یادآوری دارو، کمک در حمام کردن و نظافت، یا خدمات دیگری نیاز داشته باشند، باید حمایت فیزیکی و عاطفی موردنیاز خود را نیز در این مرحله از زندگی دریافت کنند.

۱۲- آنها والدین یا عزیزان شما هستند

شما والدین یا عزیزان سالخورده خود را می‌پرستید و چیزی جز بهترین مراقبت‌ها از سالمندان را برای آنها نمی‌خواهید. آنها بدون توجه به اینکه در چه مرحله‌ای از زندگی در آن لحظه هستند، می‌توانند آن عشق را احساس کنند. این عشق، آنها را قادر می‌سازد تا با کیفیت بالاتری زندگی کنند. عشق بی‌قید و شرط شما بهترین دلیل در جهان است که به دنبال مراقبت از عزیز سالمندتان باشید.

زمانی فرا خواهد رسید که سالمندان بدون مراقبت، قادر به انجام وظایف خود نیستند. سالمندان ممکن است به اندازه ما به کمک نیاز داشته باشند، حتی زمانی که ما آن کمک را نخواهیم. مراقبت از سالمند، انسانیت را در همه ما آشکار خواهد کرد. بنابراین، اگر بزرگتری یا سالمندی در خانه خود دارید، به آنها گوش دهید. با آنها صحبت کنید. مطمئن شوید که مدتی را با آنها می‌گذرانید تا خواسته‌هایشان را بهتر بشناسید. آنها بیشتر از این خوشحال خواهند شد.

چگونه از سالمندان مراقبت کنیم؟

مبارزه با عوامل استرس‌زای مرتبط با پیری بهترین کاری است که می‌توانید برای عزیزتان انجام دهید. شما می‌توانید به موارد خاصی مانند تغذیه و سلامت مغزی آنها نیز توجه کنید. یک مطالعه نشان داد که اگر یک سالمند سالخورده در خانه دارید، فعالیت بدنی در خانه می‌تواند دنیای متفاوتی ایجاد کند. این مطالعه برای ایجاد تفاوت در میزان استرس و اضطراب تجربه شده توسط سالمندان انجام شد.

ایجاد این نوع تغییرات به تنهایی، یا حتی مسئول دانستن خود یا یکی از عزیزان، همیشه آسان نیست. در نتیجه، اکنون ممکن است زمان بسیار خوبی برای استخدام یک پرستار در منزل باشد، زیرا نمی‌توانید اهمیت مراقبت از سالمندان را انکار کنید.

خلاصه

چه بخواهیم چه نخواهیم، همه‌ی ما زمانی پیر می‌شویم و سالمندی یکی از حساس‌ترین مراحل زندگی هر کسی است. در این مرحله، همه چیز در اطراف ما کاملاً حساس می‌شود و ما تمایل داریم برای زنده ماندن بیشتر به افراد دیگر وابسته شویم، حتی اگر دلمان نخواهد.

هنگامی که زمان آن فرا رسید که به دنبال مراقبت از سالمندان برای یکی از عزیزان خود باشید، پرستاری را انتخاب کنید که متعهد به احترام گذاشتن و دلسوزی موردنیاز در این نوع مراقبت‌های فردی باشد تا سلامتی و کیفیت بالاتر زندگی برای عزیز سالمندتان تضمین شود.

منبع:

https://aimshealthcare.ae/blog/why-we-should-care-for-our-elders/…

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا