اختلال افسردگی فصلی

افسردگی فصلی چیست؟

مقدمه

اختلال عاطفی فصلی نوعی افسردگی است که به‌عنوان SAD، افسردگی فصلی یا افسردگی زمستانی شناخته می‌شود. افراد دچار SAD تغییرات خلقی و نشانگان مشابه با افسردگی را تجربه می‌کنند.

نشانگان معمولاً طی پاییز و زمستان، زمانی که نور خورشید کمتر است، رخ می‌دهد و معمولاً با رسیدن بهار بهبود می‌یابد. درحالیکه بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد، اما برخی افراد این نوع افسردگی SAD را در تابستان تجربه می‌کنند.

افسردگی فصلی چیزی بیش از «خلق پایین زمستانی» است. نشانگان آن می‌توانند پریشانی و سرکوبی و کلافگی باشند و عملکرد روزانه را مختل کنند. با این حال، قابل درمان است. حدود ۵ درصد بزرگسالان در ایالات متحده این نوع افسردگی را تجربه می‌کنند و معمولاً حدود ۴۰ درصد از سال طول می‌کشد. این اختلال در میان زنان رایج‌تر از مردان است.

افسردگی فصلی با عدم تعادل زیستی شیمیایی در مغز به‌خاطر کوتاهتر بودن ساعات روز و کم بودن نور خورشید در زمستان ارتباط دارد. وقتی فصول تغییر می‌کنند، افراد تغییراتی را در ساعت بیولوژیکی بدن خود یا ریتم شبانه‌روزی‌شان تجربه می‌کنند که باعث می‌شود از برنامه روزانه‌شان خارج شوند. افسردگی فصلی در افرادی که دور از استوا زندگی می‌کنند و نور خورشید ساعات کمتری در زمستان می‌تابد، رایج‌تر است.

افسردگی فصلی- تصویر ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس

نشانگان و تشخیص افسردگی فصلی

علایم رایج این نوع افسردگی شامل خستگی، حتی با وجود خواب زیاد و افزایش وزن ناشی از پرخوری و ولع و میل شدید به کربوهیدرات است. نشانگان افسردگی فصلی می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر بوده و شامل نشانگان زیادی مشابه با افسردگی اساسی باشد، مانند:

احساس ناراحتی یا خلق افسرده
فقدان علاقه یا لذت نسبت به فعالیت‌هایی که زمانی مورد علاقه بودند.
تغییرات در اشتها؛ معمولاً بیشتر می‌خورند و ولع به کربوهیدرات دارند.
تغییر در خواب؛ معمولاً زیاد می‌خوابند.
فقدان انرژی یا افزایش خستگی علی‌رغم افزایش ساعات خواب
افزایش اضطراب و بی‌قراری (به‌طور مثال فشردن دست یا قدم زدن) یا حرکات و تکلم آهسته
احساس بی‌ارزشی و گناه
مشکل در تمرکز یا تصمیم‌گیری
افکار مرگ یا خودکشی یا تلاش برای خودکشی

افسردگی فصلی در هر سنی می‌تواند آغاز شود، اما معمولاً زمانی آغاز می‌شود که فرد بین سنین ۱۸ و ۳۰ است.

درمان افسردگی فصلی

افسردگی فصلی می‌تواند به‌طور موثر به چند طریق درمان شود، از جمله نوردرمانی، داروهای ضدافسردگی، صحبت درمانی (روان‌درمانی) یا ترکیبی از اینها. درحالیکه نشانگان عموماً به‌خودی خود با تغییر فصل بهبود خواهند یافت، اما نشانگان می‌توانند با درمان، سریعتر بهبود یابند.

نور درمانی

نور درمانی شامل نشستن در مقابل یک جعبه نور درمانی است که نور بسیار روشنی را منتشر می‌کند (و اشعه‌های فرابنفش مضر را فیلتر می‌کند). معمولاً لازم است در روز به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر انجام شود و در طول زمستان، اوایل روز انجام پذیرد. اغلب افراد بهبودی‌هایی را از نور درمانی طی یک یا دو هفته آغاز درمان مشاهده می‌نمایند. برای حفظ مزایا و ممانعت از عود، درمان معمولاً کل زمستان ادامه می‌یابد. به‌دلیل بازگشت قابل انتظار نشانگان در اواخر پاییز، برخی افراد ممکن است نور درمانی را در اوایل پاییز برای جلوگیری از بروز نشانگان این اختلال شروع نمایند.

افسردگی فصلی- تصویر ۲- دکتر کامیار سنایی روانشناس

درمان شناختی رفتاری

گفتگو درمانی به‌ویژه درمان شناختی رفتاری می‌تواند به‌طور موثر افسردگی فصلی را درمان کند. بازدارنده‌های انتخابی بازجذب سرتونین نوعی ضدافسردگی هستند که عموماً برای درمان افسردگی فصلی استفاده می‌شوند.

برای بعضی افراد، افزایش تماس با نور خورشید می‌تواند به بهبود نشانگان افسردگی فصلی کمک کند. برای مثال، صرف زمان بیشتری در محیط بیرون یا مرتب کردن خانه یا اداره بطوریکه طی روز، مدت زمان بیشتری را در کنار پنجره بگذرانند (هرچند مواجهه با نور فرابنفش خورشید می‌تواند خطر سرطان پوست را افزایش دهد. با پزشک خود درباره خطرات و مزایای مواجهه با نور فرابنفش خورشید صحبت کنید). مراقبت از سلامت عمومی و تندرستی نیز می‌تواند به بهبود نشانگان این نوع افسردگی کمک کند – ورزش منظم، خوردن غذای سالم، خواب کافی و فعالیت و ارتباط مداوم (مثل فعالیت‌های داوطلبانه، مشارکت در فعالیت‌های گروهی و همراهی با دوستان و خانواده) می‌توانند کمک کننده باشند.

اگر احساس می‌کنید نشانگان این نوع افسردگی را دارید، درصدد کمک از یک متخصص پزشکی حرفه‌ای باشید. درست مانند دیگر انواع افسردگی، مهم است که مطمئن شوید شرایط پزشکی دیگری باعث بروز نشانگان نشده باشد. افسردگی فصلی ممکن است به علت کم کاری تیروئید، هیپوگلیسمی و سایر عفونت‌های ویروسی تشخیص داده شود، لذا ارزیابی مناسب، امری الزامی است. یک متخصص سلامت روان می‌تواند وضعیت را تشخیص دهد و درباره گزینه‌های درمانی بحث کند. با درمان درست، افسردگی فصلی می‌تواند یک وضعیت قابل کنترل باشد.

اگر احساس می‌کنید افسردگی‌تان شدید است یا افکار خودکشی را تجربه می‌کنید، فوراً با روانشناس مشورت نمایید یا از نزدیک‌ترین اورژانس کمک بگیرید.

* در راهنمای تشخیصی اختلالات روانی (DSM-5) این اختلال به‌عنوان نوعی افسردگی شناسایی شده است– اختلال افسردگی اساسی با الگوی فصلی.

 

اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی فصلی چیست؟

پاسخ را از طریق لینک زیر، ببینید و بشنوید!

https://www.youtube.com/watch?v=EkSGR10TJ1Q

 

منبع:

https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/seasonal-affective-disorder

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا