رشد و پرورش اخلاقی کودکان

چگونه مانع اعتیاد کودک به کامپیوتر شویم؟

امتیاز

از جمله مشکلات و دغدغه‌های شایع کنونی والدین، اعتیاد کودک به کامپیوتر می‌باشد. عصر کامپیوتر بدون هزینه نیست. جامعه‌ی پیشرفته کنونی، از مشکلات رفتاری کودکان رنج می‌برد. یکی از این مشکلات که به خاطر پایین آمدن سن استفاده از کامپیوتر به وجود آمده است، مساله اعتیاد کودک به کامپیوتر می‌باشد. از جمله اثرات اعتیاد کودک به کامپیوتر را می توان در ضعف عملکرد در مدرسه و مشکلات برقراری ارتباط با والدین و همسالان برشمرد.

پدر و مادر چگونه می‌توانند متوجه اعتیاد فرزندشان به کامپیوتر شوند؟

علائم عاطفی متعددی وجود دارند که نشان دهنده‌ی اعتیاد به کامپیوتر هستند. یک کودک معتاد به کامپیوتر، ممکن است همیشه احساس گناه، اضطراب، افسردگی، پنهان‌کاری، عدم مدیریت زمان، حالت تدافعی، گوشه‌گیری و دوری از انجام کارهای روزمره را داشته باشد.

اعتیاد به کامپیوتر- دکتر کامیار سنایی روانشناس

والدین چگونه می‌توانند مانع اعتیاد کودکان به کامپیوتر فرزندانشان شوند؟

اگرچه روش‌های در دسترسی برای مانع شدن و از بین بردن این اعتیاد وجود دارد، اما راه‌حل‌ها متنوع هستند. ما در این مقاله برخی روش‌های مقدماتی و ساده را برای به حداقل رساندن این اعتیاد یا اجتناب از آن معرفی می‌کنیم.

راه‌هایی برای متوقف نمودن اعتیاد کودکان به کامپیوتر

۱. برای استفاده از کامپیوتر محدودیت‌هایی ایجاد کنید.

یکی از راه‌های از بین بردن اعتیاد به هر چیزی، محدود کردن است. در اینگونه موارد، والدین باید فرزندان خود را در رابطه با استفاده از کامپیوتر محدود کنند. این کار شامل صحبت کردن با فرزندان خود درباره‌ی قانون یا قوانینی جدید در مورد مواقعی است که یک کودک می‌تواند و نمی‌تواند از کامپیوتر استفاده کند. البته والدین نیز باید عواملی را که در پس رفتار فرزندانشان نهفته است، درک کنند. آنها باید بدانند چرا فرزندشان بیش از حد از کامپیوتر استفاده می‌کند. زیرا گاهی اوقات، بازی‌های کامپیوتری نشان دهنده فرار کودک از مشکلات و احساس تنهایی است. بنابراین نباید و نمی‌توان تنها با علامت یک مشکل برخورد کرد، بلکه باید سعی کنید خود را در جای کودک قرار دهید و علت علاقه شدید او را به کامپیوتر درک کنید.

برای اینکه این محدودیت‌ها اثرگذار باشند، والدین باید کامپیوتر را به یک فضای عمومی در خانه منتقل کنند. این کار به والدین اجازه می‌دهد تا بر آنچه فرزندشان در کامپیوتر انجام می‌دهد، نظارت داشته باشند.

۲.نظارت

نظارت یک راه موثر برای جلوگیری از معتاد شدن کودک به بازی‌های کامپیوتری است. وارسی همیشگی تاریخچه‌ی مرورگر کامپیوتر، یکی از راه‌های نظارتی مفید به شمار می‌رود. تاریخچه‌ی مرورگر، تمام وب‌سایت‌هایی که اخیراً بازدید شده را ثبت می‌کند. این کار به والدین اجازه می‌دهد تا آگاه شوند که فرزندشان واقعاً در اینترنت چه کاری انجام می‌دهد.

اعتیاد به کامپیوتر- ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس

مقاله مرتبط: تاثیر پورنوگرافی بر مغز

۳. مواجه کردن کودک با عواقب کار

تنها چیزی که باعث موثر بودن قوانین مدنی شده است، مجازات‌های مربوطه‌ی آنها می‌باشد. این اصل را می‌توان برای اصلاح مشکلات رفتاری کودک مورد استفاده قرار داد. شما به عنوان پدر و مادر همراه با مشورت با فرزند خود باید تصمیم بگیرید که چه نوع عواقبی را در صورت تخطی برای فرزندتان اعمال کنید. هنگامی که به کودک خود هشدار دادید و رفتار او همچنان ادامه یافت، باید عواقب موردنظر را عملی کنید.

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا