روابط عاطفی

جلوگیری از آسیب‌های روحی به دست مردان غیرقابل اعتماد

مقدمه

اعتماد به مردان از جمله چالش‌های بزرگ هر زنی است. به چه مردی می‌توان اعتماد کرد؟ ترس زنان اعتماد به مرد خیانتکار است. اعتماد به مردان و شناخت او کاری دشوار است.

یکی از بزرگترین ترس‌های ما، ابراز علاقه به فردی است که به اعتماد ما خیانت می‌کند. احتمالاً این اتفاق قبلاً برای شما پیش آمده است. این موضوع برای بسیاری از ما در طول زندگی اتفاق می‌افتد.

برای برخی افراد، این موضوع مانند یک درس عبرت در حافظه‌شان حک شده است. آنها دیگر به هیچ کس مثل گذشته اعتماد ندارند و نمی‌توانند تصور کنند که دوباره درگیر چنین شرایطی شوند.

طلاق، دروغ، رابطه عاشقانه پنهانی و یا شکستن عهد و قول و قرار، همگی می‌توانند مثال‌هایی از شرایط مختلفی باشند که از آن طریق افرادی که دوستشان داریم به ما خیانت کنند. برخی از خیانت‌ها مانند بریدن دست با کاغذ است. دردآور است، اما درمان می‌شود. ولی خیانت‌های دیگر ممکن است آنقدر دردآور باشند که ما را فرو بپاشند.

اعتماد به مردان- تصویر ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس

اعتماد به مردان از چه زمانی و در چه شرایطی می‌تواند صورت پذیرد؟ چگونه می‌توانید از خود در مقابل فریب، رفتار ناشایست و سوء‌استفاده محافظت کنید؟ چگونه می‌توانید همزمان با ابراز علاقه قلبی، به لحاظ احساسی ایمن بمانید؟ چگونه از آسیب های روحی در امان بمانید؟ه این منظور می‌توانید از ایده‌ها و راهکارهای زیر استفاده کنید:

۱. خیلی زود به طرف مقابل اعتماد نکنید.

عشق شما را از خود بیخود می‌کند و هوش را از سرتان می‌برد. در زمان عاشقی هویت متفاوتی دارید. همه چیز زیبا به نظر می‌رسد و اوضاع آرام و بر وفق مراد است. این عینک خوش‌بینی، طرف مقابلتان را به محبوب و معشوقه‌ای واقعی، یک شوالیه و قهرمان در میان مردان دیگر تبدیل کرده است. اما داشتن یک عشق جدید همانند نوعی مسمومیت است. مواد شیمیایی مانند دوپامین، اکسیتوسین، نوراپی نفرین، و فنیل اتیل آمین قدرت قضاوت شما را تحت‌تأثیر قرار داده‌اند و اجازه نمی‌دهند درست تصمیم بگیرید. شما نمی‌توانید محبوب خود را تا زمانی که دوره ماه عسل به پایان نرسیده است، به وضوح مورد ارزیابی قرار دهید. تا آن زمان، شما فقط بهترین ویژگی‌ها را در او می‌ببینید.

طبیعت به دلایلی اوضاع را به این شکل برای ما طراحی و ایجاد کرده است. قرار است که احساس تعلق شدید به معشوق باعث شود دو فرد تا زمانی که کودک آنها به راه رفتن می‌رسد، در کنار هم بمانند و به این ترتیب بقای نسل خود را تضمین کنند.

اما این روزها انسان‌ها مثل قبل علاقه‌مند به انتقال ژن‌های خود نیستند، و بیشتر به‌دنبال یک همسر سازگار هستند تا اینکه ضامن بقای نسل خود باشند. این عینک‌های خوش‌بینی (که ساختار تکامل بر چشم ما نهاده است) به اندازه‌ای واقعیت را تحریف می‌کند که نمی‌توانیم اطمینان داشته باشیم کسی را که می‌بینیم واقعاً همان محبوب واقعی ما است.

یک روش ساده وجود دارد: اجازه دهید این خطا اتفاق بیفتد.

اعتماد به مردان- تصویر ۲- دکتر کامیار سنایی روانشناس

فوراً اعتماد نکنید!

توجه داشته باشید که او را در بهترین حالتش می‌بینید. شما عاشق شده‌اید؛ راهش همین است! هرگز فوراً به او کاملاً اعتماد نکنید، مهم نیست که چقدر احساساتی هستید. سخت نگیرید و با آرامش ادامه دهید. پیش از آنکه درباره مسائل بزرگ و اساسی به او اعتماد کنید، منتظر باشید تا نگاهتان شفاف شود. شما می‌دانید زمانی که شروع به در نظر گرفتن نقاط ضعف و قوت او هردو می‌کنید، واقع بینانه‌تر در حال شناخت و مشاهده رفتارهای وی هستید. در این مرحله در مورد همه چیز نظر یکسان و مشابهی ندارید و گاهی اوقات بحث می‌کنید.

پایان دوره ماه عسل می‌تواند مانند ریختن یک سطل آب سرد روی سرتان، شما را شوکه کند؛ اما این سطل آب سرد باعث بیداری شما می‌شود. این شوک کاملاً ضروری است. شما باید حقیقت را در مورد یکدیگر ببینید. در روزهای سخت، شما متوجه خواهید شد که می‌توانید در برخی مسائل به او اعتماد کنید و در مسائل دیگر اعتماد به او را امری بیهوده بدانید. می‌توانید به وفاداری او و مراقبت از شما اعتماد کنید، اما شاید نتوانید در مورد تعادل مخارج و یا انتخاب مواد غذایی مناسب به او اعتماد کنید. اعتماد باید واقع‌بینانه باشد.

۲. به یک مرد بیشتر از حدی که به شما احترام می‌گذارد اعتماد نکنید.

برخی مردان شما را به چالش می‌کشند: «چرا به من اعتماد نمی‌کنی؟ به من علاقه نداری؟ اگر در مورد این موضوع به من اعتماد نکنی، پس به من علاقه نداری.»

این استدلال به نظر قانع‌کننده است. البته که شما او را دوست دارید. به‌نظر منطقی می‌رسد که شما باید به کسی که دوست دارید اعتماد کنید. خوب، پس به او اعتماد خواهید کرد، حتی اگر یک جای کار درست نباشد. تعجبی ندارد که همه چیز کاملا طبق برنامه‌ریزی و درست نباشد. در واقع او دارد با شما بازی می‌کند. او از احساسات شما نسبت به خودش برای کارهایی که دلش می‌خواهد انجام دهد سو‌ءاستفاده می‌کند. دوست داشتن کسی و اعتماد به او، دو موضوع کاملاً متفاوت هستند. کافیست از پدر یا مادر خود بپرسید. از والدین خود بپرسید. شما می‌توانید فرزندان خود را بیشتر از هر چیز در دنیا دوست داشته باشید، اما زمانی که با کبریت و یا چاقو بازی می کنند به آنها اعتماد نمی کنید. اعتماد به مردانی که از این مسیر وارد می‌شوند شما را به چالش دچار می‌کند.

اعتماد به مردان نیاز به هماهنگی با شرایط خاص و سوابق قبلی دارد.

مردی که به شما احترام می‌گذارد، این موضوع را درک می‌کند. او شما را برای انجام کاری که نمی‌خواهید تحت فشار قرار نمی‌دهد. او درک می‌کند که جلب اعتماد طول می‌کشد. به طور کلی، هر چه او بیشتر به شما احترام می‌گذارد، بیشتر می‌توانید به او اعتماد کنید. هر چه کمتر به شما احترام گذارد، کمتر سزاوار اعتماد است. مرد قابل اعتماد مردی است که درک می کند اعتماد به مردان و شناخت یک مرد توسط یک زن فرایندی زمان بر است و او برای این امر احترام و ارزش قائل است.

اعتماد به مردان- تصویر ۳- دکتر کامیار سنایی روانشناس

۳. وقتی اعتماد می‌کنید، خطرات را بپذیرید.

اعتماد به مردان و زنان فرق ندارد، هردو مستلزم خطر کردن است. زیرا عشق در ذات خود یک شرایط پرخطر است. مهم نیست که چقدر مراقب باشید، همیشه احتمال وقوع یک اتفاق وحشتناک وجود دارد.

لحظه‌ای که شما عاشق شخصی می‌شوید، در واقع گاردتان را برای صدمه‌خوردن باز می‌کنید. شما نمی‌توانید بفهمید که نتیجه چه خواهد بود. و این موضوع اصلاً چیز بدی نیست. بزرگترین دستاوردها همواره نیازمند خطرپذیری است. شکست، مسیرهای اشتباه، و ناامیدی، جاده را به‌سمت پیروزی هموار می‌کنند. اگر قصد ابراز احساساتتان را دارید، نمی‌توانید از صدمه‌دیدن فرار کنید.

آنچه که باید بدانید این است: مهم نیست چه اتفاقی بیفتد، شما از عهده آن برمی‌آیید.

اجازه این صدمه‌خوردن را به خودتان بدهید. ریسک‌های ذاتی و ملازم عشق را قبول کنید. به خودتان اعتماد داشته باشید که به اندازه کافی قوی هستید. زیرا اعتماد شما به قدرت خود، راهی برای نشان‌دادن توانمندی‌های پنهان شما، توانایی شما و آینده جدیدی است که در انتظار شماست.

و یک نکته دیگر اینکه، بهترین راه برای جلوگیری از صدمه روحی، داشتن دانشی است که به شما امکان پیش‌بینی آینده را می‌دهد. دانش، دقیقا قدرت است؛ به این دلیل که به شما امکان می‌دهد چیزهایی را که دیگران نمی‌بینند، پیش‌بینی کنید. اعتماد به مردان زمانی‌که همراه با آگاهی و شناخت باشد دیگر قدم گذاشتن در جاده‌ای ناشناخته نیست.

در جایگاه یک مشاور روابط عاشقانه و ازدواج، زمان زیادی را صرف تلاش برای پیش‌بینی آینده روابط عاشقانه کرده‌ام. گاهی‌اوقات حق با من است، گاهی اوقات اشتباه می‌کنم، اما رازی را کشف کرده‌ام که به من مزیت و برتری مطلق می‌دهد. مزیت و برتری که شما هم می‌توانید از آن استفاده کنید. این امر شما را قادر می‌سازد تا دلیل رفتارها و واکنش‌های مردان را در روابط عاشقانه بفهمید. با استفاده از این دانش، شما بینش بیشتری نسبت به آینده به‌دست می‌آورید. در واقع شما یاد می‌گیرید که چگونه در دل‌های مردان به‌نحوی نفوذ کنید، که او نتواند مقاومت کند.

منبع:

https://beirresistible.com/stopGettingHurt.php

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا