اختلالات اضطرابیسایر موارد

اضطراب ژنتیکی

آیا اضطراب ژنتیکی است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بمفهوم اضطراب بپردازیم.

ضطراب به احساس ترس، نگرانی، عصبانیت، عصبی بودن یا بدبینی نسبت به آینده اشاره دارد. همه افراد در مواقعی این احساسات را تجربه می‌کنند و تجربه اضطراب می‌تواند سازشی و مفید باشد. به عنوان مثال، اگر ممکن است در خطر باشید، مغزتان می‌تواند با ایجاد احساس اضطراب، شما را به جستجوی امنیت راهنمایی کند.

برخی از افراد ممکن است علائم اضطراب بالینی قابل توجهی را تجربه کنند. این موارد شامل اضطراب در موقعیت‌های خاص و غیرتهدیدکننده، علائم هراس یا احساسات عمومی نگرانی که اغلب یا در همه زمان‌ها رخ می‌دهد، هستند. هنگامی که علائم اضطراب باعث پریشانی یا اختلال می‌شوند، از نظر بالینی مهم در نظر گرفته می‌شوند و ممکن است منجر به تشخیص اختلال اضطراب شوند.

چه چیزی باعث می‌شود برخی افراد علائم اضطراب بالینی قابل توجهی پیدا کنند؟ آیا اضطراب ژنتیکی است؟ مانند بسیاری از تشخیص‌های سلامت روان، اضطراب دارای یک جزء ژنتیکی است. با این حال، یک استعداد ژنتیکی تضمین نمی‌کند که فرد به اختلال اضطراب مبتلا می‌شود. علاوه بر این، برخی از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، سابقه خانوادگی اضطراب را گزارش نمی‌کنند. اگر برایتان سوال شده است که آیا اضطراب ژنتیکی است، به خواندن این مطلب ادامه دهید تا بتوانید به این سوال پاسخ دهید.

اگر یک بیماری ژنتیکی باشد، به چه معناست؟

انسان‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ هزار ژن دارند که دی‌ان‌ای ما را می‌سازند. DNA ما، چیزهای زیادی را در مورد ما تعیین می‌کند، از رنگ چشم گرفته تا قد. ژن‌ها می‌توانند با محیط نیز تعامل داشته باشند.

به عنوان مثال، اگر فردی یک رویداد آسیب ‌زا را تجربه ‌کند، بیان ژن او ممکن است برای سازگاری با تروما تغییر کند و این تغییر به‌طور ژنتیکی، از طریق فرآیندی به نام اپی‌ژنتیک منتقل می‌شود.

با این حال، افراد حتی بدون تروما می‌توانند از نظر ژنتیکی مستعد مشکلات سلامت روان باشند. اگرچه تحقیقات درباره تأثیرات ژنتیکی بر سلامت روان هنوز در حال توسعه است، شواهد نشان می‌دهد که استعدادهای ژنتیکی برای ابتلا به بیماری‌های روانی از جمله اضطراب وجود دارد.

اضطراب ژنتیکیآيا اضطراب ژنتیکی است؟

تحقیقات در مورد چگونگی کمک ژنتیک به ایجاد اختلالات اضطرابی در طول سال‌ها پیشرفت کرده است.

تحقیقات روی دوقلوهای همسان، شواهدی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد اختلالات اضطرابی دارای یک جزء ژنتیکی هستند. علاوه بر این، مطالعات مجموعه کاملی از ژن‌ها، نشان داده است که برخی از ژن‌ها در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی رایج هستند. با این حال، این تحقیقات بر حجم نمونه محدود تمرکز دارد.

مطالعات موجود نشان می‌دهد که احتمالاً یک مؤلفه ژنتیکی برای اضطراب وجود دارد، اگرچه اطلاعات بیشتری برای درک اینکه کدام ژن‌ها باعث اضطراب می‌شوند و اینکه چگونه با عوامل محیطی مانند استرس و تروما تعامل می‌کند و باعث ایجاد اختلال اضطرابی در فرد می‌شود، مورد نیاز است.

آیا فرزندان من نیز اضطراب ژنتیکی خواهند داشت؟

اگر اضطراب دارید، فرزندان بیولوژیکی شما نسبت به جمعیت عادی، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلال اضطراب هستند. این مسئله تضمینی نیست، زیرا برخی از افراد حتی اگر این شرایط در خانواده آن‌ها وجود داشته باشد، به بیماری‌های ژنتیکی مبتلا نمی‌شوند.

اگر کودک شما علائم اضطراب را نشان می‌دهد، تجربه شما برای حمایت از او و درک علائمی که دارد، مفید است. شاید فرزندتان از خدمات درمانی برای کمک به مدیریت علائم خود، توسعه مهارت‌های مقابله‌ای و یادگیری برقراری ارتباط مؤثر و مناسب بهره‌مند شود.

چگونه می‌توانم بفهمم که چه کسی اضطراب را به ارث می‌برد؟

متأسفانه، ما به‌طور قطع نمی‌دانیم که چه کسانی بر اساس استعداد ژنتیکی خود دچار اضطراب می‌شوند، چه کسانی با وجود نداشتن سابقه خانوادگی دچار این اختلال می‌شوند یا چه کسانی با وجود داشتن این سابقه دچار آن نمی‌شوند.

با پیشرفت تحقیقات و یادگیری بیشتر در مورد مجموعه کامل ژن‌های انسان، شاید بهتر بتوانیم پیش‌بینی کنیم که چه کسی استعداد ابتلا به یک اختلال اضطرابی را به ارث خواهد برد و چه کسی آن را به ارث نخواهد برد.

تجربیات نامطلوب دوران کودکی و انواع دیگر آسیب‌های دوران کودکی می‌تواند خطر ابتلا به اختلال اضطرابی را افزایش دهد. سطح هورمون نیز می‌تواند به اضطراب کمک کند.

اگر سابقه خانوادگی اضطراب دارید، از انواع مختلف اضطراب و علائم آن آگاه باشید. از میزان استرس خود و اعضای خانواده‌تان آگاه باشید. اگر بچه دارید، به آن‌ها بگویید که می‌توانند با استرس یا نگرانی‌های دیگر به سراغ شما بیایند. از آنجایی که مداخله زودهنگام به جلوگیری از بدتر شدن علائم کمک می‌کند، این ارتباط مستقیم می‌تواند بسیار مفید باشد.

آیا اضطراب من مانند سایر اعضای خانواده خواهد بود؟

اضطراب می‌تواند به شکل‌های مختلف ظاهر شود. اضطراب عمومی، اضطراب اجتماعی، فوبیاهای خاص و حملات پانیک همگی می‌توانند در نتیجه اضطراب رخ دهند. مقدار کمی از اضطراب سازشی است و به حفظ امنیت فرد و ایجاد انگیزه در او کمک می‌کند.

اگرچه اضطراب یک مؤلفه ژنتیکی دارد، اما هر فرد احساسات متفاوتی را تجربه می‌کند. اگر فردی اضطراب اجتماعی را تجربه کند، ممکن است فردی با ژنتیک مشابه به اختلال اضطراب فراگیر یا آگورافوبیا مبتلا شود. شدت اضطراب نیز بسته به استرس، سبک زندگی و عوامل دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

دریافت درمان اضطراب

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده علائم اضطرابی را تجربه می‌کنید که در زندگیتان اختلال ایجاد می‌کند، کمک در دسترس است. بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می‌توانند از خدمات درمانی بهره‌مند شوند و این نشان داده شده است که درمان شناختی رفتاری، یک مداخله درمانی مؤثر برای اضطراب و همچنین اختلال پانیک است.

برخی از افرادی که علائم اضطراب بالینی قابل توجهی را تجربه می‌کنند، از مصرف دارو برای علائم خود بهره می‌برند. داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) یا مهارکننده‌های بازجذب سروتونین-نوراپی‌نفرین (SNRIs)، گاهی برای درمان اضطراب استفاده می‌شوند. برخی از ارائه دهندگان، داروهای بنزودیازپین‌ها را برای تسکین علائم شدید اضطراب تجویز می‌کنند.

تمامی داروها دارای پتانسیل خطرات یا عوارض جانبی هستند. اگر احساس می‌کنید دارو برای علائم اضطراب شما مناسب است، با پزشک اصلی خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند به سؤالات شما در مورد تشخیص و گزینه‌های مختلف درمانی پاسخ دهند.

اگرچه ژنتیکی بودن اضطراب هنوز یک حوزه تحقیقاتی در حال توسعه است، آزمایش‌های ژنتیکی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که کدام دارو بهترین گزینه برایتان است.

مطلب پایانی

اختلالات اضطرابی می‌تواند ناتوان کننده باشد و در بسیاری از زمینه‌های زندگی تداخل ایجاد کند. اگرچه اضطراب می‌تواند سازشی و محافظت کننده باشد، اما رها کردن احساسات اضطراب در زمانی که مفید یا مورد نیاز نیستند، دشوار است.

این را بدانید که درخواست کمک برای اضطراب مشکلی ندارد و بسیاری از گزینه‌های درمانی مبتنی بر شواهد برای اختلالات اضطرابی وجود دارد. یک متخصص می‌تواند به شما یا اعضای خانواده‌تان که با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک کند تا درمان و حمایتی را دریافت کنید که بهترین وجه نیازهایتان را برآورده می‌کند.

 

منبع:

https://www.verywellmind.com/is-anxiety-genetic-5271575

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا