پرسشنامه‌ها

آزمون اعتیاد بر اساس انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-IV)

آزمون اعتیاد

در این آزمون اعتیاد به هفت سوال زیر با «بله» یا «خیر» پاسخ دهید. اکثر سوالات بیش از یک بخش دارند چون در خصوص اعتیاد، ممکن است هر فرد اندکی با دیگری متفاوت عمل کند. اگر سوالی را از همان ابتدا در مجموعه سوال‌های با پاسخ مثبت قرار دادید، نیاز نیست به تمام بخش‌های آن سوال پاسخ دهید، همان یک پاسخ «بله» کافیست.

۱.قدرت تحمل. آیا با گذشت زمان، میزان استفاده‌ی شما بیشتر شده است (تشدید شده است)؟

۲.علائم ترک. آیا هنگامی که استفاده از آن را متوقف می‌کنید، دچار علائم ترک فیزیکی یا عاطفی می‌شوید؟ کدامیک از علایم زیرا تجربه کرده‌اید: زودرنجی، اضطراب، لرزش، سردرد، تعریق، تهوع یا استفراغ؟

۳.کنترل میزان مصرف آن برایتان دشوار است. آیا برخی مواقع، بیشتر یا طولانی‌تر از زمانی که می‌خواهید استفاده می‌کنید؟

۴.پیامدهای منفی. آیا با وجود پیامدهای منفی آن بر خلق و خو، عزت نفس، سلامت، شغل یا خانواده‌تان همچنان به استفاده از آن ادامه می‌دهید؟

۵.چشم‌پوشی یا به تعویق انداختن کارهای خود. آیا به خاطر استفاده‌ی آن، برای انجام فعالیت‌های اجتماعی، تفریحی، کاری یا خانگی خود عذر و بهانه می‌آورید یا از تعداد فعالیت‌های شخصی‌تان می‌کاهید؟

۶.صرف زمان یا انرژی عاطفی زیاد. آیا بیشتر وقت خود را صرف دستیابی، استفاده، مخفی‌کاری، برنامه‌ریزی یا دستیابی مجدد به آن می‌کنید؟ آیا مدت زمان زیادی را به چگونگی استفاده از آن فکر می‌کنید؟ آیا تاکنون استفاده از آن را مخفی کرده‌اید یا به حداقل رسانده‌اید؟ آیا تاکنون به طرحی برای اجتناب از آن فکر کرده‌اید؟

۷.میل به کاستن. آیا گاهی اوقات در مورد کم کردن یا کنترل آن فکر کرده‌اید؟ آیا تاکنون تلاش‌های ناموفقی برای کاهش یا کنترل آن داشته‌اید؟

این آزمون اعتیاد بر اساس انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-IV) و معیار سازمان بهداشت جهانی (ICD-10) ارائه شده است. اگر شما دست‌کم به ۳ سؤال پاسخ مثبت دادید، تعریف طبی اعتیاد در مورد شما صدق می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4.1]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا