خانه » آزمون های روانشناسی » آزمون اعتیاد بر اساس انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-IV)
آزمون اعتیاد

آزمون اعتیاد بر اساس انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-IV)

Author : Psychological Website

در این آزمون اعتیاد به هفت سوال زیر با «بله» یا «خیر» پاسخ دهید. اکثر سوالات بیش از یک بخش دارند چون در خصوص اعتیاد، ممکن است هر فرد اندکی با دیگری متفاوت عمل کند. اگر سوالی را از همان ابتدا در مجموعه سوال‌های با پاسخ مثبت قرار دادید، نیاز نیست به تمام بخش‌های آن سوال پاسخ دهید، همان یک پاسخ «بله» کافیست.

۱.قدرت تحمل. آیا با گذشت زمان، میزان استفاده‌ی شما بیشتر شده است (تشدید شده است)؟

۲.علائم ترک. آیا هنگامی که استفاده از آن را متوقف می‌کنید، دچار علائم ترک فیزیکی یا عاطفی می‌شوید؟ کدامیک از علایم زیرا تجربه کرده‌اید: زودرنجی، اضطراب، لرزش، سردرد، تعریق، تهوع یا استفراغ؟

۳.کنترل میزان مصرف آن برایتان دشوار است. آیا برخی مواقع، بیشتر یا طولانی‌تر از زمانی که می‌خواهید استفاده می‌کنید؟

۴.پیامدهای منفی. آیا با وجود پیامدهای منفی آن بر خلق و خو، عزت نفس، سلامت، شغل یا خانواده‌تان همچنان به استفاده از آن ادامه می‌دهید؟

۵.چشم‌پوشی یا به تعویق انداختن کارهای خود. آیا به خاطر استفاده‌ی آن، برای انجام فعالیت‌های اجتماعی، تفریحی، کاری یا خانگی خود عذر و بهانه می‌آورید یا از تعداد فعالیت‌های شخصی‌تان می‌کاهید؟

۶.صرف زمان یا انرژی عاطفی زیاد. آیا بیشتر وقت خود را صرف دستیابی، استفاده، مخفی‌کاری، برنامه‌ریزی یا دستیابی مجدد به آن می‌کنید؟ آیا مدت زمان زیادی را به چگونگی استفاده از آن فکر می‌کنید؟ آیا تاکنون استفاده از آن را مخفی کرده‌اید یا به حداقل رسانده‌اید؟ آیا تاکنون به طرحی برای اجتناب از آن فکر کرده‌اید؟

۷.میل به کاستن. آیا گاهی اوقات در مورد کم کردن یا کنترل آن فکر کرده‌اید؟ آیا تاکنون تلاش‌های ناموفقی برای کاهش یا کنترل آن داشته‌اید؟

این آزمون اعتیاد بر اساس انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-IV) و معیار سازمان بهداشت جهانی (ICD-10) ارائه شده است. اگر شما دست‌کم به ۳ سؤال پاسخ مثبت دادید، تعریف طبی اعتیاد در مورد شما صدق می‌کند.

اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، مهر ۹۶.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

پشتیبانی شده توسط تیم مسترگروپ دات آی آر